Odkryli ślad nieudanej wyprawy hiszpańskich konkwistadorów

W maju 1539 r. wylądowało na Florydzie 620 dobrze uzbrojonych Hiszpanów z 220 końmi. Dowodził nimi Hernando de Soto, który cieszył się sławą zdobywcy Peru, gdyż był jednym z kapitanów Francisca Pizarro. Nic więc dziwnego, że członkowie wyprawy liczyli na zdobycie wielkich bogactw.

Niewielka armia Hiszpanów pomaszerowała w głąb Ameryki Północnej, lecz zamiast złota znaleźli jedynie wrogo nastawionych tubylców. W 1541 przekroczyli Missisipi, ale w zachodniej części Ameryki też nie było spodziewanych skarbów. Nękani atakami tubylców i chorobami słabli coraz bardziej. W 1542 zmarł de Soto. Pozostali przy życiu Hiszpanie postanowili zbudować statki i popłynąć do Meksyku. Po wielu miesiącach wędrówki dotarło tam około 300 wycieńczonych i pozbawionych większości ekwipunku konkwistadorów.

Dokładna trasa wędrówki ludzi de Soto od dawna zaprząta uwagę amerykańskich historyków. W oparciu o zachowane relacje powstało kilka hipotetycznych wersji. Dokładne odtworzenie trasy jest zadaniem bardzo trudnym ze względu na mało pewnych punktów. Wiele wskazuje na to, że archeolodzy odkryli właśnie jeden taki punkt.

759px-DeSoto_Map_HRoe_2008

Przypuszczalna marszruta wyprawy de Soto. Mapa na licencji Creative Commons. Autor: Heironymous Rowe

W okolicach miasteczka McRae w hrabstwie Telfair (stan Georgia) archeolodzy z Muzeum Fernbank natrafili w pozostałościach indiańskiej osady z XV-XVI w. na wyroby ze szkła i żelaza, a więc surowców, których Indianie nie wyrabiali. Początkowo archeolodzy uważali, że są to pozostałości po hiszpańskiej misji z początków XVII w. której szukali w tym rejonie. Jednak zmienili zdanie, gdy w kolejnym sezonie natrafili na niezwykle rzadkie hiszpańskie paciorki produkowane przed 1550 r. i uchodzące za charakterystyczny ślad po ludziach de Soto. Co więcej na stanowisku nie znaleźli żadnych zabytków z XVII w.

– Miejsce takie, jak to, jest skarbem dla Georgii, a może nawet skarbem dla całego narodu – mówi kierujący badaniami Dennis Blanton. – To największy udokumentowany zbiór hiszpańskich zabytków z tego okresu znaleziony poza Florydą.

Na podstawie ajc.com oraz ScienceDaily.

AKTUALIZACJA

W 2011 o badaniach napisał National Geographic.