Najstarszy artefakt z Ameryki

Amerykańscy archeolodzy badający jaskinie i schroniska skalne niedaleko miasteczka Paisley w Oregonie ogłosili kolejne sensacyjne odkrycie.

Jest nim narzędzie z kości, które zdaniem odkrywców jest najstarszym artefaktem (przedmiot wykonany przez człowieka) jaki znaleziono w obu Amerykach. Znalazcy wydatowali narzędzie na 14 230 lat. Ich zdaniem służyło za skrobak.

O jaskini Paisley zaczęło być głośno w ubiegłym roku, gdy w Science opublikowano wyniki badań znalezionych tam koprolitów (skamieniałych odchodów) datowanych na 14 000-14 270 lat. Badania genetyczne niewielkich ilości mitochondrialnego DNA, które znaleziono w koprolitach, wykazały, że odchody zostawili ludzie. Tym samym koprolity stały się najstarszym dowodem pobytu ludzi w Ameryce.

Jednak badania nie przekonały wszystkich naukowców. Przez wiele dekad za pierwszych Amerykanów uchodzili przedstawiciele kultury Clovis (12 900-12 400 lat temu) i pogląd ten wciąż ma swoich zwolenników. Odkrycie narzędzia z kości, datowanego dokładnie na ten sam okres co koprolity, wzmacnia argumenty naukowców badających Paisley. Starsze pozostałości pobytu ludzi w Ameryce niż kultura Clovis są jeszcze w chilijskim Monte Verde datowanym na 13 900-14 000 lat.

Na podstawie Nature.

Na zasiedlenie Ameryki 15 tysięcy lat temu wskazują też badania genetyczne. Polecam Długa podróż do Ameryki oraz Wieloletni spór o zasiedlenie Ameryki wkrótce wygaśnie?