A/H1N1 – analizy i sprostowania

Tym razem znów nie na temat. Od miesięcy głośno jest o tzw. świńskiej grypie (bardziej formalnie A/H1N1). Choć choroba jest stosunkowo mało śmiertelna i w zasadzie nie różni się od zwykłej grypy zarówno co do przebiegu i co do śmiertelności, to wywołała wielkie zainteresowanie mediów, a także miłośników teorii spiskowych.

Media niestety znów się nie popisały. W większości wypadków sieją totalnie zbędną panikę szeroko opisując każdy niemal przypadek zachorowania w Polsce i co chwilę podając, ile to osób zmarło na świecie na A/H1N1. Jakoś statystyki zachorowań i zgonów na inne odmiany grypy, czy choćby gruźlicę już tak wielkiego zainteresowania mediów nie budzą.

Jeszcze mocniej od mediów pojechali twórcy i miłośnicy teorii spiskowych. Sporą popularność zdobyła w ostatnich czasach hipoteza, że za chorobą stoją podstępne i żądne zysków koncerny farmaceutyczne współpracujące z bankierami i WHO (World Health Organization). Jej wersje różnią się oczywiście szczegółami, ale generalnie chodzi o to, że wirus został sztucznie stworzony i rozprowadzony po świecie, by wywołać epidemię, a następnie za pomocą szczepionek wymordować większość mieszkańców świata. Całą operacją kieruje tajny rząd światowy planujący wprowadzić Nowy Porządek (New World Order).

Całą sprawę można by zignorować, gdyby nie to, że wiele blogów w Polsce i na świecie rozpisuje się o tym niby spisku od paru miesięcy. Ilość bzdur jaką opublikowały jest ogromna. Co gorsza blogi te stały się bardzo popularne. Obecny na WordPressie blog Grypa666 pochwalił się niedawno, że miał 36 tys. wejść w jeden dzień. Zapewne w dużej mierze wynik ten jest efektem obecnej epidemii na Ukrainie, o której media rozpisują się w bardzo panikarskich tonach i często fałszują rzeczywistość, np. gdy piszą, że jest to epidemia A/H1N1, podczas gdy większość zachorowań jest najpewniej dziełem zwykłej grypy (wedle najnowszych danych potwierdzono na Ukrainie 17 przypadków zachorowań na grypę A/H1N1, z czego 4 osoby zmarły) [w dzień po napisaniu tego tekstu WHO podała, że grypa A/H1N1 stanowi 70 proc. przebadanych wirusów grypy na świecie – WP]. Cała sprawa stała się głośna najpewniej głównie w związku z wcześniejszymi informacjami o świńskiej grypie. Jeśli chłodnym okiem spojrzeć na ukraińskie wydarzenia, to nie dzieje się nic wyjątkowo strasznego. Na razie zachorowało 478 tys. osób (niecały 1 proc. ludności Ukrainy) z czego wiele zgłosiło się zapewne z objawami, z którymi rok temu do lekarza w ogóle by nie poszło. Zmarło zaledwie 86 osób, co daje śmiertelność na mikroskopijnym poziomie niecałych 0,02 proc.

A czemu o tym piszę? Bo dzisiaj natknąłem się wreszcie na blog pisany przez kogoś, kto się najwyraźniej świetnie zna na rzeczy i potrafi rzeczowo prostować bzdury serwowane przez media i miłośników spiskowych teorii.

Panie i Panowie, gorąco polecam blog A/H1N1 – analizy i sprostowania – prawdziwą szczepionkę na wirusa paniki i głupoty. A autorowi serdecznie gratuluję i zachęcam do dalszego pisania.