Nasi praprzodkowie jedli trawę i liście?

Analizy mikroskopijnych śladów na zębach kilku gatunków praludzi wskazują, że jedli oni trawę i liście.

Antropolog Peter Ungar z Uniwersytetu w Arkansas przebadał wraz z kolegami z innych uczelni rysy na powierzchni zębów 19 przedstawicieli gatunku Australopithecus afarensis (żył 3,9-2,9 mln lat temu) i 3 osobników z gatunku Australopithecus anamensis (4,1-3,9 mln lat).

Badacze skupili się na tych gatunkach nieprzypadkowo. Jako jedne z pierwszych wśród praludzi charakteryzują się grubym szkliwem, płaskimi zębami i mocną szczęką, co wskazywało na wejście do diety twardych, ale kruchych pokarmów, takich jak orzechy, nasiona i bulwy.

Mikroślady powstające w wyniku jedzenia takiego pokarmu tworzą na zębach skomplikowane wzory. Tymczasem liście i trawa pozostawiają ślady mające charakter równoległych rys. I właśnie takie równoległe ślady znaleźli naukowcy na zębach obu gatunków australopiteków.

Australopithecus_boisei_skull

– To podważa stare założenia i wprowadza pytania, na które będzie trzeba odpowiedzieć z użyciem innych technik – mówi o wynikach badań Ungar.

W dalszej fazie badań naukowcy przyjrzeli się zębom młodszych gatunków praludzi: Paranthropus boisei, zwanego z powodu potężnych zębów „Dziadkiem do orzechów” (2,3 – 1,2 mln lat), Paranthropus robustus (2 – 1,5 mln lat) i Australopithecus africanus (3 – 2,3 mln lat).

Okazało się, że „Dziadek do orzechów” również ma zęby pokryte równoległymi kreskami. Tymczasem P. robustus i A. africanus miały na zębach ślady charakterystyczne dla spożywania orzechów i nasion. Co ciekawe oba te gatunki żyły w południowej części Afryki, podczas gdy trzy gatunki z równoległymi kreskami na zębach we wschodniej.

– Są wielkie różnice w rozmiarach czaszek i zębów gatunków wschodnioafrykańskich, ale nie w mikrośladach na ich zębach – podsumowuje Ungar.

Wyniki badań antropolog zaprezentował na spotkaniu w Towarzystwie Królewskim w Londynie.

Na podstawie Physorg.com.

Na zdjęciu: Odlew czaszki Paranthropus boisei („Dziadka do orzechów”) znalezionej w 1959 w wąwozie Olduvai w Tanzanii. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Durova.