Nowe odkrycie w najwspanialszym mieście prekolumbijskiego Peru

Niezwykły zespół drewnianych rzeźb odkryli archeolodzy w ruinach Chan Chan, największego miasta prekolumbijskiego Peru.

Chan_chan_peru

Mury w mieście Chan Chan. Zdjęcie na licencji Creative Commons (by 2.0). Autor: rruiz3960

Przedstawiające ludzi kilkudziesięciocentymetrowe posągi ulokowano w niszach w ścianie świątyni. Po kilku tygodniach pracy naukowcy odsłonili 20 takich nisz, w których znaleźli 17 rzeźb. Zdaniem archeologów rzeźby z trzech pustych nisz mieszkańcy miasta najpewniej zabrali przed zamknięciem świątyni.

– To najważniejsze odkrycie ostatnich lat w Chan Chan – powiedział Cristobal Campana, który kieruje pracami w ruinach miasta.

Chan_Chan_18

Świątynia, w której znaleziono rzeźby, znajduje się na terenie kompleksu pałacowego Nain An. Zdaniem archeologów zespół posągów stworzono około 1350-1400 r. Pochodzi on więc z czasów świetności miasta, gdy największym ludem Peru nie byli Inkowie, ale Chimú. Panowali oni nad ponad tysiąckilometrowym pasem wybrzeża, a Chan Chan było ich stolicą.

Według różnych źródeł w mieście mieszkało jakieś 30-60 tysięcy ludzi. Było otoczone murami obronnymi, miało dziesięć kompleksów pałacowych i cztery piramidy. Najważniejsze budowle były zdobione pięknymi fryzami, które wciąż można podziwiać (choćby na załączonych do tego tekstu zdjęciach). Nie wiadomo jednak, jak długo te cuda przetrwają. Peruwiańscy specjaliści od lat zażarcie walczą z deszczami, które rozmywają gliniane budowle dawnej stolicy Chimú.

Chan_Chan_Août_2007_-_Détails

Świetność miasta zakończyła się wraz z powstaniem imperium Inków. W 1476 roku potężna i dobrze zorganizowana armia tego ludu pod wodzą króla Thupa Inka Yupanki rozbiła wojska Chimú. Klęska ta nie tylko pozbawiła Chimú niezależności, ale także znacznej części należnego im uznania. Prawie całą medialną chwałę za osiągnięcia peruwiańskich kultur zagarniają Inkowie i poza specjalistami mało kto wie o Chimú, zaś najsławniejszą miejscowością prekolumbijskiego Peru jest zagubiona w górach wioska Machu Picchu, a nie wielkie miasto Chan Chan.

Zdjęcie drugie i czwarte na licencji Creative Commons (by-sa 2.0). Autor: MacAllen Brothers.

Zdjęcie trzecie na licencji Creative Commons (by 3.0). Autor: Martin St-Amant.

Informacja dzięki Inkowie.com. Zdjęcia rzeźb znajdziecie w serwisie Andina. Warto rzucić okiem.

Chan_Chan_scale