Ślady twórców pod wspaniałą mozaiką

1700-letnie ślady stóp, które zostawili pod wspaniałą mozaiką tworzący ją rzemieślnicy, odkryli archeolodzy podczas demontowania zabytku odkrytego w izraelskim mieście Lod (15 km na południowy wschód od Tel Aviv).

[picapp src=”c/a/d/2/Ancient_Roman_Mosaic_4ef6.jpg?adImageId=5668543&imageId=5186252″ width=”500″ height=”333″ /]

Centralna część mozaiki z Lod. (Photo by David Silverman/Getty Images)

Odciski znajdują się na gipsowej nawierzchni, na której leżała mozaika uznawana za jedną z największych i najwspanialszą, jakie kiedykolwiek odkryto w Izraelu.

– To pierwszy raz, kiedy natrafiłem na takie osobiste ślady, jak te pod mozaiką – mówi Jacques Neguer, szef konserwatorskiej części izraelskich służb archeologicznych. W jego ocenie to prawdziwy archeologiczny klejnot, który jest świetnie zachowany.

[picapp src=”1/e/0/c/Ancient_Roman_Mosaic_ffa9.jpg?adImageId=5669319&imageId=5186246″ width=”500″ height=”333″ /]

(Photo by David Silverman/Getty Images)

Podczas demontażu mozaiki specjaliści sprawdzają podłoże, na którym ją ułożono. Szukają głównie szkiców mozaiki, które artyści robili w gipsie i innych śladów zdradzających proces powstawania zabytku. Ku swojemu zdziwieniu oprócz takich pozostałości naukowcy natrafili też na liczne odciski stóp. Na podstawie koncentracji tych śladów wnioskują, że najpewniej grupa rzemieślników udeptywała zaprawę w jednym miejscu

[picapp src=”4/e/e/6/Ancient_Roman_Mosaic_4d5d.jpg?adImageId=5669556&imageId=5186222″ width=”500″ height=”333″ /]

(Photo by David Silverman/Getty Images)

Mozaikę odkryto już w 1996 r. Nie było jednak pieniędzy na jej konserwację, więc zabytek zasypano. W końcu izraelskie służby archeologiczne zdobyły fundusze i w tym roku ponownie go odkopały. Zdemontowany zabytek pojedzie do laboratorium na konserwację.

Mozaika ma ok. 180 m kwadratowych powierzchni. Twórcy przedstawili na niej wiele zwierząt i roślin, a także statki. Zdaniem archeologów zdobiła podłogę willi zamożnej rodziny żyjącej w czasach rzymskich.

Na podstawie Israel National News, gdzie są zdjęcia odcisków i świetne zdjęcie całości mozaiki (na samym dole)

Uwaga techniczna

Proszę nie narzekać na ten pasek na dole publikowanych w moim wpisie zdjęć. To cena za korzystanie z fotografii, za które normalnie musiałbym zapłacić mnóstwo pieniędzy. Wystarczy kliknąć w biały trójkącik z jego prawej strony i pasek się schowa.