Odkryli piwnicę Drakuli?

W mieście Pecz w południowych Węgrzech archeolodzy odkryli średniowieczną piwnicę. Zdaniem niektórych jej właścicielem był słynny Wład III zwany Palownikiem ze względu na ulubioną metodę zabijania wrogów, albo też Drakulą (Diabłem).

Impaled

Wład Palownik posilający się podczas egzekucji. Drzeworyt niemiecki prawdopodobnie z XV w. Jego twórca nie miał pojęcia, jak się wbija na pal

Tamás Fedeles, wykładowca historii średniowiecznej na miejscowym uniwersytecie, uważa, że słynny hospodar wołoski mieszkał w dwupiętrowym domu blisko rynku w Peczu. Był jego właścicielem w końcu lat 60. XV w. Potwierdza to zdaniem Fedelesa dokument z 1489 r. zwący budynek „domem Drakuli”.

W oparciu o opis budynku Fedeles i archeolog Olivér Gábor uważają, że odkryta dość imponująca piwnica należała do tego domu.

Choć piwnica Drakuli mogłaby znacznie zwiększyć turystyczny ruch w mieście, to władze są dość ostrożne. Nie wszyscy specjaliści bowiem są przekonani, że to rzeczywiście piwnica domu, który niegdyś należał do Włada III.

Na podstawie Digital Journal.

Wład III był hospodarem wołoskim w latach 1448, 1456-1462 i w 1476 r. Zasłynął z wielkiego okrucieństwa. Głównymi jego ofiarami byli wołoscy możnowładcy oraz niemieccy osadnicy w sąsiedniej Transylwanii, z którymi toczył spór handlowy. Wedle dostępnych nam relacji skończył się on najazdem na Transylwanię i wbiciem na pale być może nawet dziesiątków tysięcy ludzi. To samo miało też spotkać pojmanych Turków, gdyż kolejnym wrogiem hospodara było Imperium Osmańskie. W końcu zginął w 1476 r. w walce z jego wojskami.

Różne pamflety opisujące prawdziwe i zmyślone wyczyny Włada pojawiły się w Europie jeszcze w XV w. i krążyły przez wiele wieków. W oparciu o nie Anglik Bram Stoker stworzył w XIX w. opowieść o władcy-wampirze z Transylwanii (którą Wład III nigdy nie władał). Tak to mało istotny władca mało istotnego kraju stał się jednym z najbardziej znanych monarchów w dziejach świata.

Przydomek Drakula pochodzi od pierwotnego przydomku ojca Włada III, Włada II Smoka (czyli „Draco”). Na „Dracul”, co znaczy Diabeł, miał go przekształcić lud.

Polecam artykuł „Drakula: między mitem a rzeczywistością” (w jęz. ang.), z którego skorzystałem.