Wykopaliska w Opolu: najnowsze wieści

Trwają badania w miejscu, gdzie stał opolski amfiteatr. W średniowiecznej fosie, której odkrycie tak ucieszyło archeologów na początku miesiąca, znaleziono teraz sporo kawałków drewna. Naukowcy mają nadzieję, że pozwolą one na datowanie dendrochronologiczne i w ten sposób poznamy dokładną datę stworzenia na Ostrówku grodu.

Obecnie przyjmuje się, że gród powstał w tym miejscu około 990 roku, gdy Śląsk przyłączono do Państwa Piastów. Niewykluczone jednak, że doszło do tego szybciej np. 980 r.

Archeologom pozostały cztery tygodnie badań. W walce z czasem zyskali nowego sprzymierzeńca. Od poniedziałku na wykopaliskach pojawi się 10 skazańców-ochotników z miejscowego półotwartego zakładu karnego. Dla nich będzie to atrakcyjna forma resocjalizacji. Dla archeologów zaś wielka pomoc w odwalaniu zwałów gliny.

Naukowcy dobrali się do terenu pod amfiteatrem dzięki przebudowie słynnej opolskiej sceny. Oprócz fosy odkryli też kości zwierząt oraz fragmenty drewna i ceramiki. Badania mają dostarczyć nowych informacji o początkach Opola.

Najnowsze wieści na podstawie Nowej Trybuny Opolskiej oraz TVP Opole.

Tags: