Na Kujawach zbadali kurhan sprzed ponad 5 tysięcy lat

Kurhan usypany w Gąskach koło Gniewkowa (Kujawy) najpewniej w IV tysiącleciu przed naszą erą przebadali archeolodzy z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu.

Jak tłumaczy dr Józef Bednarczyk kurhan usypano dla przywódcy żyjących tam niegdyś ludzi. Poza nim nikogo innego w nim nie pochowano.

Jednak w późniejszych czasach następni mieszkańcy tych terenów rozkopywali kurhan i chowali wewnątrz swoich zmarłych. – Kurhan był wykorzystywany do pierwszych wieków naszej ery – mówi dr Bednarczyk.

Archeolodzy z Poznania natrafili w środku kurhanu na ludzkie i zwierzęce szczątki, narzędzia i naczynia, a przede wszystkim grobowiec z IV tysiąclecia p.n.e. Niestety, po pochówku pozostały jedynie słabo zachowane kości ludzkie oraz ślady drewna, z kórego zbudowano komorę grobową.

W kurhanie był też kamienny grobowiec z czasów rzymskich. Jest on zbudowany z głazów narzutowych, które w tym rejonie nie występują. Oznacza to, że budowniczy zadali sobie sporo wysiłku, by je sprowadzić – jak sądzą naukowcy – z okolic Barcina lub Konina.

Na najniższym, pierwotnym poziomie kurhanu archeolodzy odnaleźli grób zwierzęcy, w którym ludzie z okresu kultury amfor kulistych (lata 3100-2600 p.n.e.) pochowali dwie krowy.

Obok zbadanego kurhanu znajduje się drugi, którym archeolodzy zajmą się w przyszłym roku.

Na podstawie Expressu Bydgoskiego (dali zdjęcia), TVP Bydgoszcz i Gazety Pomorskiej (kilka zdjęć).