Rondel koło Biskupina: najnowsze odkrycia

W lipcu 2008 roku prof. Włodzimierz Rączkowski, dzięki wykonanej prospekcji lotniczej, odkrył w rejonie Biskupina pierwszy znany na terenie Polski rondel neolityczny.* To gigantyczna, prawie 100-metrowej średnicy owalna konstrukcja składająca się z dwóch wałów ziemnych, użytkowana 5-6 tysięcy lat temu w celach kultowo – astronomicznych.

W tym roku specjaliści z firmy PROTON-ARCHEO przeprowadzili w jej obrębie badania geofizyczne i pomiary topograficzne, w wyniku których opracowano wstępną rekonstrukcję niezwykłego obiektu w postaci trójwymiarowej animacji.

– Dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy, że oprócz dwóch potężnych wałów ziemnych, składał się także zewnętrznej palisady obiegającej całą konstrukcję – relacjonuje PAP Łukasz Porzuczek z firmy PROTON-ARCHEO.

Odkryto też szereg pradziejowych obiektów towarzyszących założeniu ceremonialnemu – zarówno wewnątrz jak i poza nim. W obrębie wewnętrznego pierścienia zlokalizowano pozostałości po drewnianym obiekcie o prostokątnym planie. Trudno w tym momencie jednoznacznie ustalić, czy obiekty te pochodzą z czasów funkcjonowania rondla.

Dzięki badaniom geofizycznym ustalono też, że główne wejście do obiektu znajdowało się w jego zachodniej części. Badania ukazały także, że prawdopodobnie pożar częściowo zniszczył rondel.

Więcej w Nauce w Polsce. Dali m.in. animację, ale u mnie nie działa.

* Informacja podana przez Naukę w Polsce okazała się nieścisła. Jak Archeowieści dowiedziały się po publikacji tego tekstu, pierwsze takie obiekty zidentyfikowano w Polsce pod koniec lat 90. Czytaj Neolityczny rondel na Dolnym Śląsku.