Co jadał neandertalczyk

Neandertalczyk żywił się prawie wyłącznie dużą zwierzyną łowną, podczas gdy najstarsi europejscy Homo sapiens jedli też małe ssaki, ryby i owoce morza. Takie wnioski przyniosły analizy izotopów w kolagenie dawnych neandertalczyków i Homo sapiens.

Antropolog Michael Richards z Intytutu Max Plancka w Dreźnie (Niemcy) oraz Erik Trinkaus z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis (USA) wykorzystali do badań kolagen z kości 13 neandertalczyków, którzy żyli w Europie między 120-37 tys. lat temu i 13 europejskich Homo sapiens sprzed 40-27 tys. lat.

Zawarte w kolagenie izotopy kryją informacje o diecie osobnika. Na przykład inne izotopy będą dominować u drapieżnika, który żywi się mięsem zwierząt lądowych, a inne u istoty, która je głównie ryby.

Okazało się, że izotopy w kolagenie neandertalczyków są charakterystyczne dla drapieżników. Jak tłumaczą naukowcy głównymi składnikami menu naszych wymarłych kuzynów były duże zwierzęta lądowe – mamuty, żubry, czy renifery.

Tymczasem kolagen pobrany od Homo sapiens wykazał dużo bardziej zróżnicowaną dietę. Nawet osobnicy, których szczątki znaleziono w głębi lądu, mieli dużo izotopów wskazujących na rybne posiłki.

Jak tłumaczą uczeni, oznacza to, że Homo sapiens byli bardziej elastyczni i nie mieli kłopotów ze znalezieniem jedzenia, gdy zabrakło w okolicy wielkich ssaków. Neandertalczycy natomiast mogli mieć w takiej sytuacji poważne kłopoty ze zdobyciem odpowiednich ilości jedzenia, co nie pozostawało bez wpływu na szanse przeżycia tego gatunku.

Jednak z badań nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Neandertalskie próbki pochodzą z północnej Europy, ponieważ na południu kolagen rzadko się zachowuje w dobrym stanie ze względu na wyższe temperatury. Tymczasem nukowcy natrafili niedawno na ślady korzystania z morskich zasobów przez neandertalczyków żyjących na Półwyspie Iberyjskim. (czytaj: Neandertalczycy jedli delfiny).

Izotopy uzyskane z kości nie dają nam też informacji o udziale w menu roślin.

Na podstawie New Scientist.