Człowiek pekiński i ogień oraz inne krótkie wieści

Chińscy archeolodzy odkryli w słynnych jaskiniach Zhoukoudian, leżących 45 km od Pekinu, popiół, nadpalone kości oraz węgiel drzewny.

Jak twierdzą odkrywcy, znalezisko jest dowodem, że żyjący w tych jaskiniach setki tysięcy lat temu Homo erectus zwany człowiekiem pekińskim używał ognia 200-500 tys. lat temu. „Wielu zachodnich ekspertów wątpiło w to czy człowiek pekiński używał ognia w tym okresie” – piszą chińskie media

Chińczycy znaleźli też wiele kości kręgowców oraz kamienne narzędzia.

Na podstawie CriEnglish.

W latach 20 i 30. XX wieku odkryto w jaskiniach Zhoukoudian niedaleko Pekinu liczne szczątki wczesnych ludzi z gatunku Homo erectus. Łącznie naukowcy znaleźli tam kości około 50 osobników (w tym 6 czaszek), a także tysiące kamiennych narzędzi. Dzięki temu odkryciu jaskinia jest najsłynniejszym i najważniejszym stanowiskiem paleoantropologicznym w Chinach.

Inne wieści

Dwunożność wykształciła się u naszych przodków jeszcze podczas życia na drzewach, a nie po zejściu na ziemię. Amerykańskich naukowców skłoniła do takiego wniosku analiza kości nadgarstka kilku przedstawicieli małp człekokształtnych.

Zdaniem specjalistów z Uniwersytetu Duke’a przodkowie ludzi nigdy nie chodzili na czworaka po ziemi podpierając się kłykciami. Szympansy i bonobo wykształciły zaś taki sposób chodzenia niezaleźnie od goryli. Więcej po polsku, więcej po angielsku. Abstrakt artykułu w PNAS.

Pozostałości dużego królewskiego ośrodka administracyjnego sprzed ponad 2700 lat odkryli archeolodzy na terenie kibucu Ramat Rachel w pobliżu Jerozolimy.

Odnalezione ruiny budynków administracyjnych pochodzą z okresu królestwa Judy (929-586 r. p.n.e.), z czasów panowania króla Ezechiasza (ok. 722-699 r. p.n.e.), a pozostałości kompleksu budowli pałacowych z czasów panowania króla Manassesa (ok. 698-642 r. p.n.e.) i były użytkowane aż do czasów króla Sedecjasza (597-586 r. p.n.e.) – ostatniego władcy królestwa Judy. Więcej.