Kolejne pozostałości kaplicy fundowanej przez Dobrawę

Archeolodzy odsłonili przy kościele Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu kolejne pozostałości kaplicy z X wieku.

Ostrów_Tumski_Poznań_RB1

Ostrów Tumski w Poznaniu. Na pierwszym planie widać XV-wieczny kościół Najświętszej Maryi Panny, pod którym są pozostałości palatium Mieszka I i odkrywanej właśnie kaplicy. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Radomil

W ubiegłym roku archeolodzy natrafili na ścianę budowli fundowanej ich zdaniem przez Dobrawę (często spotykana forma jej imienia Dąbrówka jest niepoprawna – czytaj komentarz prof. Labudy), czeską żonę Mieszka I. Teraz odsłonili fundamenty, co pozwoli zrekonstruować cały obiekt.

– Mamy do czynienia z reliktami fundamentu ołtarzowego, z początkiem zarysu apsydy tej budowli – powiedziała profesor Hanna Kóčka-Krenz Radiu Merkury.

Kaplica powstała w tym samym czasie, co odkryty już zespół pałacowy. Całość tworzy literę L i powstała według wzorów podobnych budowli w ówczesnym Cesarstwie Niemieckim.

Na podstawie materiału Radia Merkury. W tekście pojawia się informacja, że to pierwsza sakralna budowla na ziemiach Polski. Nie jest ona zbyt ścisła. Kaplica jest najstarszą taką budowlą w państwie Piastów, które zajmowało w chwili chrztu mniejsze terytorium niż współczesna Polska. Do państwa Piastów nie należały wówczas m.in. Śląsk i Małopolska. Tymczasem chrześcijański kościół, który mógł powstać nawet kilkadziesiąt lat przed chrztem Polski, był np. we Wrocławiu. Znamy też z południowej Polski pozostałości kilku innych budowli sakralnych, które mogą być starsze niż poznańska kaplica. Ich datowanie jest jednak niepewne.