Mapa Winlandii: nie ma śladów fałszerstwa

XV-wieczna mapa ukazująca Grenlandię i Winlandię, czyli części Ameryki, do których dotarli Wikingowie, pojawiła się znikąd w latach 50. XX wieku. Wielu uczonych powątpiewało w jej autentyczność. Uważali, że jest falsyfikatem mającym wykazać, że skandynawscy żeglarze wyprzedzili Kolumba, czego nie potwierdzały jeszcze wtedy odkrycia archeologiczne.

Vinland_Map Mapa Winlandii

– Wszystkie testy, które zrobiliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat, nie ujawniły żadnych śladów fałszerstwa – powiedział niedawno agencji Reuters Rene Larsen, rektor Szkoły Konserwacji z Duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Przedstawił on badania swojego zespołu na konferencji kartografów, która odbyła się w Kopenhadze w połowie lipca.

Zespół poddał szczegółowym badaniom tusz, napisy, wygryzione przez robaki dziury oraz sam pergamin, z którego zrobiono mapę przechowywaną teraz w Uniwersytecie Yale w USA.

Jak powiedział Larsen dziury po działalności robaków dokładnie pasują do dziur w księgach, w których leżała mapa. Badania obaliły też jego zdaniem twierdzenia, że tusz zawiera składnik nieużywany w połowie XV w. – anataz. Według duńskich uczonych pochodzi on najpewniej z piasku używanego do suszenia tuszu i występuje na innych średniowiecznych mapach.

Przeprowadzone zaś przez Amerykanów badania radiowęglowe wykazały, że mapa pochodzi z 1440 r. Powstała więc pół wieku przed odkryciem Ameryki przez Kolumba.

Zdaniem uczonych stworzono ją dla Soboru w Bazylei.

Mapę kupił pod koniec lat 50. od szwajcarskiego handlarza Paul Mellon i przekazał Uniwersytetowi Yale. Wcześniej ofertę kupna pergaminu odrzuciło British Museum.

Mapa, jeśli autentyczna, jest nie tylko kolejnym potwierdzeniem tego, że Wikingowie wyprzedzili Kolumba, ale dowodem na to, że efekty ich wypraw były znane w innych częściach Europy.

Na podstawie depeszy agencji Reuters.

Najmocniejszym dowodem dopłynięcia Wikingów do Ameryki jest ich osada w L’Anse aux Meadows na wyspie Nowa Fundlandia w Kanadzie odkryta w 1960 r.

Inne wieści

Świetnie zachowaną zbroję łuskową pancernego jeźdźca i jego wierzchowca sprzed około 1600 lat znaleźli koreańscy archeolodzy w Gyeongju we wschodniej części Korei Południowej.

Jak mówi jeden z miejscowych naukowców to pierwszy raz, gdy odkryto tak kompletne opancerzenie ciężkiego jeźdźca w Azji Wschodniej. Warto pooglądać ilustracje.

Mozaikę ukazującą twarz anioła odsłonięto w bazylice Hagia Sophia w Stambule. Zdaniem specjalistów zakryto ją tynkiem wkrótce po zdobyciu miasta w 1453 r. przez Turków, którzy przekształcili bazylikę w meczet. Trwają prace nad odsłonięciem drugiej takiej mozaiki. Więcej w tym zdjęcie i film.