Odkryli inkaską drogę

Na resztki inkaskiej drogi natknęli się w ubiegłym tygodniu peruwiańscy i hiszpańscy naukowcy w okolicach Machu Picchu.

Incatrail_in_Peru

Inkaska droga w rejonie Machu Picchu. Fragment znanego szlaku Camino Inca

Kamienna droga ma około 1 metra szerokości. Gdzieniegdzie podtrzymują ją mury wysokości 4-5 m. Niektóre odcinki już dawno uległy zniszczeniu.

Wedle dotychczasowych ustaleń droga wiodła przez Machu Picchu. Naukowcy spodziewali się jej istnienia, gdyż w słynnym mieście Inków są ślady prowadzącej do niego drogi innej niż jedna dotąd znana.

Zdaniem naukowców możliwe, że odkryty szlak był świętą drogą używaną jedynie podczas ceremonii.

Naukowcy w najbliższym czasie będą starali się ustalić dokładny przebieg drogi i jej długość

Na podstawie Art Daily/EFE.

Imperium Inków dysponowało rozbudowanym systemem dróg, które zazwyczaj były utwardzone. Ich łączną długość w różnych źródłach szacuje się na 25-40 tys. km. W tej liczbie mieszczą się zarówno szerokie na 10 i więcej metrów trakty, jak i wąskie kamienne szlaki, które prędzej nazwalibyśmy wybrukowaną ścieżką niż drogą. Niektóre odcinki były nawet na wysokości 5000 m npm.

Charakterystycznymi elementami inkaskich dróg były mosty linowe oraz schody. Mieszkańcy Andów nie znali pojazdów kołowych, więc zastosowanie schodów w niczym im nie przeszkadzało.

IRB-7-MUDDY2

Most linowy nad rzeką Apurimac niedaleko Huinchiri. Jest budowany co roku. Zajmuje to 500 osobom z czterech okolicznych wiosek trzy dni. Wcześniej przygotowują z suchych traw sznury, z których skręcają liny. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Zródło: Rutahsa Adventures

Tags: ,