Znaleźli wczesnośredniowieczny Siewierz

Rejon, w którym powinny znajdować się pozostałości po XII-wiecznym Siewierzu (woj. śląskie), był znany i oczywisty. Wszak do teraz stoi zbudowany wówczas kościółek św. Jana Chrzciciela, który służy obecnie za cmentarną kaplicę. Mimo to archeolodzy dość długo bezskutecznie szukali dawnego Siewierza.

Kosciol_w_siewierzu_widok_z_tylu

Tył romańskiego kościóła św. Jana Chrzciciela w Siewierzu. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Michał Sz. (widok od frontu)

Wreszcie jednak znaleźli ślady osady sprzed prawie 800 lat. Przy okazji budowy nowej drogi archeolodzy przeprowadzili wykopaliska po drugiej stronie wzgórza niż dotąd badana. Samego wzgórza badać nie mogą, gdyż zajmuje je cmentarz.

– Natrafiliśmy na ślady budynków. Szczególnie cenne są bogato zdobione, pokryte zielonkawą glazurą fragmenty dawnych naczyń i sztabki ołowiu, które świadczą o tym, że już wtedy tutejsi mieszkańcy zajmowali się kopalnictwem. Nie ma żadnej wątpliwości, że to, co znaleźliśmy, to część XII-wiecznej osady targowej, której centralnym punktem był kościół – mówi „Gazecie Wyborczej” archeolog Teresa Dobrakowska.

Zielonkawe skorupy sa cenne, bo część badaczy uważała, że w XII w. nie wytwarzano jeszcze tutaj takich naczyń.

Więcej i zdjęcia z wykopalisk w Gazecie Wyborczej Katowice.

Tags: