Nowe informacje o skórze dinozaurów (i inne wieści)

Najlepiej zachowane szczątki dinozaura, czyli odkryta w 1999 r. mumia hadrozaura nazwanego „Dakota”, dostarczyły kolejnych informacji o dawno wymarłych gadach.

Edmontosaurus_BW

Tak najpewniej wyglądała Dakota przed zmumifikowaniem. Rysunek na licencji Creative Commons. Autor: Arthur Weasley

Badania skamieniałej skóry za pomocą tomografu komputerowego i mikroskopów elektronowych ujawniły, że skóra hadrozaurów była podobna do skóry współczesnych gadów i ptaków. Składała się z dwóch warstw: cienkiej zewnętrznej i wewnętrznej zbudowanej z gęstej tkanki łącznej.

Specjalne analizy pozwoliły też zidentyfikować w skamieniałej skórze aminokwasy. Niestety do naszych czasów nie przetrwały białka.

„Dakota” ma 67-66 mln lat i jest najlepiej zachowaną mumią dinozaura. Pod skamieniałą skórą kryją się mięśnie i organy wewnętrzne, czyli gigantyczna kopalnia informacji o dinozaurach, której badanie zajmie najpewniej kilka dekad. Znaleziono dotąd jeszcze cztery inne mumie, ale są dużo gorsze.

Hadrozaur zachował się tak wspaniale, gdyż w chwili śmierci wpadł najpewniej w środowisko, które zapobiegło rozkładowi, a jednocześnie sprzyjało szybkiej mineralizacji (np. głęboka warstwa mułu).

Na podstawie National Geographic.

Dotychczasowe badania dostarczyły wielu informacji, które trudno zdobyć badając same kości. Okazało się m.in. że mięśnie hadrozaura były dużo masywniejsze co oznacza, że mógł poruszać się szybciej niż sądzono. Prześwietlenia wykazały też, że między kręgami jest 1 centymetr przerwy. Dotychczas podczas rekonstruowania szkieletów kręgi umieszczano zazwyczaj bardzo blisko siebie. Centymetrowe przerwy oznaczają, że wiele hadrozaurów i innych dinozaurów mogło być trochę większych niż szacowano.

Inne wieści
Bułgarscy spaleolodzy odkryli kilka dni temu trackie sanktuarium w północnej części kraju. W leżącej niedaleko Dunaju jaskini znaleźli grobowce, nisze i ołtarz. Na ścianach są rysunki ludzkich postaci. Jak podkreślają naukowcy sanktuarium jest w świetnym stanie. Na podstawie Novinite.

Uniwersytet Wrocławski uruchomił studia magisterskie o specjalizacji archeologia sądowa. – Zapraszamy przede wszystkim absolwentów studiów licencjackich na archeologii, prawie, historii i historii sztuki. Ale mile widziani będą także absolwenci kierunków przyrodniczych – mówi dr Paweł Konczewski. Czym mają się zajmować archeolodzy sądowi przeczytacie w Gazecie Wyborczej Wrocław.