Mechanizm z Antykithiry: wideopowtórka

Natknąłem się wczoraj w YouTube na wrzucony przez Nature film poświęcony mechanizmowi z Antykithiry, czyli najbardziej złożonemu urządzeniu, jakie przetrwało do naszych czasów po starożytnych cywilizacjach.

Dużo o tym niesamowitym zabytku napisałem trzy lata temu, gdy ujawniono wyniki jego najnowszych badań (Mechanizm z Antykithiry: najnowocześniejsze urządzenie starożytności). I właśnie o tych badaniach opowiada film. Naprawdę warto zobaczyć. Choć wiem wiele o mechanizmie i nie jest on dla mnie żadną nowością, to i tak film zrobił na mnie wielkie wrażenie. Jednak nic nie może się równać z siłą obrazu.

Film jest po angielsku, więc troszkę napiszę o tym, co widać. W pierwszej części jest m.in. pokazana rzeźba, którą znaleziono na tym samym wraku, co resztki mechanizmu. Wspomniane są też pierwsze jego analizy. Od trzeciej minuty zaczyna się opowieść o najnowszych badaniach. Polegały one na prześwietlaniu urządzenia nowoczesnym tomografem dającym trójwymiarowy i szalenie szczegółowy obraz wnętrza skorodowanych brył, w które przekształcił się zabytek, gdy leżał pod wodą. Te zdjęcia obrabiano następnie programami graficznymi, by uidocznić wszystkie szczegóły. Pod koniec widzimy prezentację wyników badań specjaliście od rekonstruowania dawnych mechanizmów, który chciałby odtworzyć cudo z Antykithiry.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=DiQSHiAYt98&hl=pl&fs=1&]

W drugiej części dokładniej omówiono możliwości mechanizmu. Wspomniano też o poszlakach wiążących to arcydzieło ludzkiego geniuszu z Archimedesem. Co prawda badania wykazują, że mechanizm powstał po jego śmierci, ale mógł być wzorowany na innym, który zbudował geniusz z Syrakuz, co wiemy z pism Cycerona. Pokazane są też rekonstrukcje skomplikowanych średniowiecznych zegarów.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=znM0-arQvHc&hl=pl&fs=1&]

Cudowny, prawda?