Jak stary jest śmiech?

Łaskocząc trójkę dzieci naszego gatunku i 21 młodocianych orangutanów, szympansów, goryli i bonobo naukowcy ustalili, że śmiech ma ponad 10 milionów lat.

Skąd ten wynik? Badania wykazały, że wszystkie łaskotane małpy śmieją się, podobnie jak my, choć nasz śmiech jest zdecydowanie najbardziej złożony. Najpewniej więc śmiał się już nasz wspólny przodek.

Sprawa oczywiście nie jest aż tak prosta. Już dawno zauważono u wielu naczelnych zachowania podobne do ludzkiego śmiechu. Jednak wydawane dźwięki są inne niż w naszym przypadku.

Marina Davila Ross z Uniwersytetu Portsmouth w Anglii wyodrębniła wraz ze współpracownikami 11 cech śmiechu u naczelnych. Analizując podobieństwa i różnice w ich występowaniu u różnych gatunków naukowcy stworzyli drzewo rodowe. Okazało się, że odpowiada ono dokładnie drzewu rodowemu ustalonemu za pomocą badań genetycznych. Daje to mocny dowód ewolucyjnego rozwoju śmiechu.

Na podstawie AP/Yahoo. Oryginalna praca ukazała się w Current Biology. Więcej po polsku znajdziecie w Gazecie Wyborczej.

A poniżej fotograficzny bonus w postaci szympansów i orangutanów w dobrym nastroju.

CeeJit

746px-Knoxville_zoo_-_chimpanzee_teeth

Na licencji Creative Commons. Autor: Richard from Canton.

800px-In_de_hangmat

Na licencji Creative Commons. Autor: Frank Wouters

798px-OrangutanSD

Na licencji GNU FDL. Autor: Nehrams2020.

643px-Orangutan_106

Na licencji Creative Commons. Autor: Kabir Bakie.

800px-Orangutan_069

Na licencji Creative Commons. Autor: Kabir Bakie.

No ale temu to już chyba nie jest do śmiechu ;)

723px-Orang-utan_bukit_lawang_2006