Wenus z Hohle Fels raz jeszcze, czyli o szwabskim zagłębiu prastarej rzeźby

Wykonana co najmniej 35 tys. lat temu bezgłowa figurka kobiety z wielkim biustem, o której odkryciu wczoraj napisałem, to nie jedyne niezwykle stare dzieło prehistorycznych rzeźbiarzy odkryte w jaskiniach Jury Szwabskiej. Region ten od lat dostarcza zadziwiająco wielu świetnych zabytków.

Najbardziej znane są rzeźby z kła mamuta odkryte w jaskiniach Vogelherd. W 2006 r. naukowcy znaleźli nietkniętą malutką rzeźbę mamuta, dobrze zachowaną figurkę lwa, a także fragmenty drugiego mamuta i dwie jeszcze niezidentyfikowane figurki. Wszystkie te zabytki mają około 35 tys. lat. Z jaskini Vogelherd pochodzi też piękna figurka konia długości 5 cm.

człowiek lew SzwabiaJednak moim zdaniem najbardziej niesamowitą rzeźbą z Jury Szwabskiej jest Człowiek Lew z jaskini Hohlenstein-Stadel, którego pierwsze fragmenty odkryto w 1939 r., a resztę w latach 90. (na zdjęciu obok, polecam też lepsze ujęcie) To piękne dzieło sztuki również powstało z kła mamuta i jest wyjątkowo duże – ma prawie 30 cm wysokości. Datowany na około 30-32 tys. lat zabytek jest najstarszym znanym nam przedstawieniem człowieka z cechami zwierzęcia.

Do niezwykłych znalezisk należy też flet z kości łabędzia odkryty w jaskini Geißenklösterle. To najstarszy znany instrument muzyczny. Z tego samego miejsca pochodzi malutka płaskorzeźba ukazująca człowieka w pozie oranta.

Również jaskinia Hohle Fels, w której odkryto Wenus, już wcześniej dostarczyła ciekawych rzeźb. W 2003 r. archeolodzy znaleźli tam trzy figurki: głowę konia, ptaka wodnego oraz kolejnego człowieka-lwa, ale ponad 10 razy mniejszego.

Łącznie z innymi odkryciami galeria prehistorycznej rzeźby z Jury Szwabskiej obejmuje już około 25 zabytków. Wszystkie przypisywane są kulturze oryniackiej, którą tworzyli pierwsi europejscy Homo sapiens.

Odkrycia te skłoniły amerykańskiego archeologa Nicholasa Conarda do wysunięcia tezy, że właśnie w Jurze Szwabskiej narodziła się rzeźba. Zabytki sztuki figuratywnej z tego regionu są bowiem najstarsze na świecie. Conard jest profesorem na niemieckim uniwersytecie w Tübingen i to właśnie on kieruje wykopaliskami w jaskiniach Vogelherd i Hohle Fels.

A na koniec polecam film z Nature poświęcony odkryciu Wenus z Hohle Fels. Warto ustawić na pełny ekran.