Natrafili na najstarszy kościół toruńskiego Nowego Miasta?

Archeolodzy z UMK odkryli pod kościołem św. Jakuba nieznany fragment potężnego fundamentu. Możliwe, że to pozostałości pierwszego kościóła na toruńskim Nowym Mieście.

kosciol_sw_jakuba_w_toruniu

Kościół św. Jakuba na toruńskim Nowym Mieście, które jest prawie tak stare jak Stare Miasto. Zdjęcie na licencji GNU FDL. Autor: Vauban

– Kamień węgielny pod kościół św. Jakuba położono w 1309 roku, a Nowe Miasto Toruń lokowano w 1266 roku. Mało prawdopodobne jest, żeby przez 43 lata osada istniała bez kościoła. Pierwsza świątynia mogła stać właśnie w miejscu św. Jakuba – stawia hipotezę dr hab. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska, archeolog z toruńskiego uniwersytetu.

Na podejrzany fundament archeolodzy natknęli się w ubiegłym roku w okolicy prezbiterium kościoła św. Jakuba. Od strony ulicy Szpitalnej odsłonili niepasujące do całości olbrzymie, ponadpółmetrowe głazy narzutowe połączone zaprawą i wkopane na 2,5 metra w ziemię.

Jak oceniają, wyraźnie był to fundament pod większą budowlę, a nie np. pod drewnianą kapliczkę.

W tym roku archeolodzy mieli kopać w poszukiwaniu dalszych informacji. Niestety, Ministerstwo Nauki obcięło o 50 proc. środki na badania w wyniku czego zabrakło pieniędzy na wykopaliska. Archeolodzy próbują co prawda zdobyć je gdzie indziej, al enie będzie to łatwe.

Na podstawie Nowości.

Myślę, że w tym wypadku z pewnością można poczekać na koniec kryzysu, bo to zapewne on stoi za ministerialnymi cięciami. Fundament nie zając, nie ucieknie, choć w pełni rozumiem niecierpliwość naukowców. Jednak w czasie ograniczeń budżetowych lepiej, żeby nie zabrakło pieniędzy na badania ratunkowe, czyli takie, których nie można przesunąć na przyszłe lata, bo nie będzie już wtedy czego badać.

Przy okazji gorąco polecam Wam obejrzenie kościoła św. Jakuba, gdybyście mieli kiedyś okazję. Jak na mój gust jest prześliczny, ale musicie pamiętać, że mam wielką słabość do takich starych cegieł poukładanych na gotycką modłę ;).

Tags: