4000 zabytków z Iraku

W ciągu dwóch ostatnich lat iraccy archeolodzy znaleźli około 4000 starożytnych zabytków. Odkryć tych dokonali na 20 stanowiskach.

Terytorium Iraku zajmuje większość ziem dawnej Mezopotamii, która w starożytości była jednym z najlepiej rozwiniętych i najsilniej zurbanizowanych rejonów świata. Przez kilka tysięcy lat kwitły tam i upadały cywilizacje

Wśród zabytków są m.in. królewskie pieczęcie, talizmany i gliniane tabliczki pokryte pismem klinowym. Większość zabytków pochodzi z czasów państwa babilońskiego i imperium asyryjskiego, ale są też znaleziska młodsze z okresu panowania Persów i z pierwszych wieków islamu.

Do najciekawszych znalezisk należą dwa talizmany. Jeden przedstawia twarz wyrzeźbioną w stylu charakterystycznym dla Sumerów i obramowaną trójkątem, a drugi, wykonany z czerwonego kamienia, przedstawia biegnącą antylopę.

Zabytki trafią do Muzeum Narodowego w Bagdadzie.

Jak podkreślają irackie władze wciąż wielkim problemem pozostaje działalność gangów, które rabują stanowiska archeologiczne.

Na podstawie The Daily Star/Reuters. Przy okazji przypominam niedawny tekst: Susza odsłania nieznane zabytki Mezopotamii.