Najsłynniejszy dowód kanibalizmu neandertalczyków obalony?

Kości znalezione wiele lat temu w chorwackiej jaskini Krapina są bardzo często wskazywane jako dowód kanibalizmu wśród naszych wymarłych kuzynów neandertalczyków.

O procederze tym miały świadczyć nacięcia na kościach oraz to, że wiele szczątków jest zmiażdżonych, jakby ktoś próbował wyssać z nich szpik. Wiele wskazuje jednak na to, że ślady te mylnie zinterpretowano.

Paleoantropolog i archeolog Jörg Orschiedt z uniwersytetu w Hamburgu (Niemcy) poinformował na dorocznym zjeździe Paleoanthropology Society, że nacięcia na kościach są przypadkowo rozmieszczone i nie pojawiają się w miejscach, w których powinny być, jeśli miały służyć oddzielaniu mięsa od kości (chodzi o miejsca przyczepienia mięśni).

Na wyjaśnienie skąd wzięły się nacięcia nukowiec natrafił przypadkiem podczas przeglądania zdjęć kości. Na jednej z nich była litera F (femur – kośc udowa) napisana przez badaczy na początku XX wieku. Naukowiec dostrzegł, że nacięcia uszkodziły literę. Nie ma więc wątpliwości, że są one dziełem, któregoś z dawnych badaczy szczątków. Naukowiec najpewniej nieostrożnie obchodził się z jakimś ostrym narzędziem podczas mierzenia szczątków.

Na niektórych szczątkach są jednak rysy, które rzeczywiście mają tysiące lat, o czym świadczy zakrywający je mineralny nalot. Chodzi o czaszką z zagadkowymi nacięciami na czole. Zdaniem uczonego mogą one być efektem jakichś praktyk pogrzebowych.

Orschiedt znalazł też wytłumaczenie dlaczego wiele kości jest zmiażdżonych. Jego zdaniem winne mogą być drapieżniki albo fragmenty skał spadające ze sklepienia chorwackiej jaskini.

Odkrycie nie obala jednak twierdzenia, że neandertalczycy zjadali się nawzajem. Świadczą o tym szczątki z kilku innych stanowisk. Jednak zdaniem uczonego je też warto przebadać.

Na podstawie Scientific American.

Wystąpienie Orschiedta to kolejny głos w sporze o szczątki z Krapiny. Co ciekawe cztery lata temu grupa naukowców z British Museum, przedstawiła przed tym samym gremium wyniki badań, które ich zdaniem wykazały, że szczątki z Krapiny są świadectwem, co najmniej oddzielania mięsa od kości.