Odkryto zaginione tunele krzyżowców

Od wieków krążyły opowieści o podziemnym mieście wykutym przez rycerzy z zakonu joannitów w Valetta na Malcie. Niedawne odkrycie spowodowało, że legenda staje się rzeczywistością, choć, jak to często bywa, nie taką jak sobie wyobrażano.

Na nieznane podziemne tunele natknięto się 24 lutego podczas badań archeologicznych związanych z budową podziemnego garażu w rejonie Palace Square niedaleko pałacu, który niegdyś był siedzibą wielkich mistrzów zakonu, a teraz władz Malty.

Tunele są wystarczająco duże, by mogli przemieszczać się nimi ludzie. Jednak zdaniem ekspertów nie były podziemnym miastem, a wysokiej klasy systemem zaopatrywania w wodę.

Wpierw robotnicy natknęli się na podziemny zbiornik, który krył się zaraz pod brukiem Palace Square. Przy dnie zbiornika, czyli jakieś 12 metrów pod ziemią, znaleziono wejście do tunelu. Prowadzi ono pod placem do kilku tuneli, które wiodą m.in. w kierunku pałacu. Niestety dalszego przebiegu tuneli na razie nie udało się zbadać, gdyż zostały niegdyś zablokowane.

Zdaniem jednego z miejscowych specjalistów, to dopiero czubek góry lodowej.

Valettę, która jest teraz stolicą Malty, założyli Joannici. Budowę zaczęto po odparciu wielkiej tureckiej inwazji z 1565 r., a jej celem było stworzenie fortecy, której Turcy nie byliby w stanie zdobyć. Półwysep, na którym joannici założyli Valettę, miał świetne walory obronne. Gorzej jednak było z wodą. Dlatego właśnie krzyżowcy wykuli pod miastem rozbudowany system wodociągowy, który zapewniał twierdzy wodę z pobliskich dolin.

Odkryty właśnie tunel najpewniej bezpośrednio zaopatrywał wielką fontannę, która niegdyś stała na placu. W trakcie prac znaleziono kilkusetletnie rury i zawory tworzące część instalacji fontanny.

Jak podkreślają badacze tuneli, stworzony przez joannitów system był bardzo zaawansowany jak na XVI/XVII w.

Na podstawie National Geographic.

Tags: ,