Kleopatra była mulatką?

Kleopatra była mulatką – obwieściło dzisiaj BBC w swoim serwisie internetowym. Jak czytamy świadczą o tym szczątki jej siostry Arsinoe odnalezione w Efezie. Ich badania wykazały, że matka obu pań była Murzynką.

– To, że Arsinoe miała afrykańską matkę [czyli Murzynkę – WP], to prawdziwa sensacja ukazująca w nowym świetle rodzinę Kleopatry – powiedziała Hilke Thür z Austriackiej Akademii Nauk, która dokonała odkrycia.

W materiale BBC pojawia się jeszcze parę podobnych cytatów, w tym opisy wyjątkowego podekscytowania naukowców możliwością badania szczątków osoby, która dotykała Kleopatry. Jest też garść informacji ogólnych o tamtych czasach, życiu Kleopatry i jej konflikcie z Arsinoe, który zakończył się śmiercią młodszej siostry arcysłynnej władczyni Egiptu. Brakuje w nim za to wielu konkretów, które powinny być podane przy tak sensacyjnej informacji.

Szczęśliwie sprawie przyjrzał się magazyn Nature i opisał na swoim blogu The Great Beyond.

Nature cytuje m.in. komentarz prof. Mary Beard z Cambridge, doskonałej znawczyni epoki. Jej zdaniem nie ma żadnych dowodów łączących grobowiec w Efezie (tzw. Oktagon), z którego pochodzą zbadane szczątki kobiety, z Arsinoe.

Afrykańskie pochodzenie zmarłej (a tym samym jej matki) ustalono na podstawie cech czaszki. Problem w tym, że czaszka zaginęła podczas II wojny światowej. Do badań wykorzystano pomiary tej czaszki wykonane w latach 20. (BBC nawet nie wspomina, że szczątki odkryto tak dawno!)

Po trzecie, jak komentuje Beard, nie ma żadnych dowodów na to, że Kleopatra i Arsinoe miały tę samą matkę.

BBC 23 marca wyemituje film dokumentalnych dotyczący tych „badań”. Dzięki „profesjonalizmowi” brytyjskiej stacji będziemy mieli kolejny nieudokumentowany mit radośnie krążący po internecie. Jak znam życie błyskawicznie podchwycą go środowiska afroamerykańskie i obok czarnego Tutanchamona, będzie też czarna Kleopatra.

Na koniec dodam, że BBC napisała w swoim tekście, iż Kleopatra słynęła z urody. Dlatego proponuję Wam tekst o tym jak to naprawdę było z urodą Kleopatry. Żeby było śmieszniej był on reakcją na inną bzdurę puszczoną przez ten brytyjski serwis.

AKTUALIZACJA

W 2013 o sprawie napisał serwis Live Science podając więcej szczegółów o odkryciu domniemanych szczątków Arsinoe i ich późniejszych losach. Mimo upływu czterech lat sprawa wciąż nie jest rozstrzygnięta. Hilke Thür uznaje wątpliwości innych badaczy za rodzaj zazdrości.