Pekiński Homo erectus starszy o 250 tys. lat

W latach 20 i 30. XX wieku odkryto w jaskiniach Zhoukoudian niedaleko Pekinu liczne szczątki wczesnych ludzi z gatunku Homo erectus. Łącznie naukowcy znaleźli tam kości około 50 osobników (w tym 6 czaszek), a także tysiące kamiennych narzędzi.

homo-erectus

Replika pierwszej czaszki odkrytej w Zhoukoudian. Oryginalne skamieniałości zaginęły podczas II wojny światowej

Wiek tych zabytków w późniejszych latach określono na 230-500 tys. lat. Jednak najnowsze badania z wykorzystaniem nowatorskiej metody dały wynik o około 250 tys. lat starszy.

Wykorzystana przez naukowców z uniwersytetu w Nanjing (Chiny) metoda bazuje na rozpadzie radioaktywnym izotopów berylu i aluminium w malutkich ziarnach kwarcu. Jest to metoda szalenie pracochłonna. By wyizolować dwa gramy kwarcu jeden student musiał pracować aż 8 godzin. Jako że do jednego testu potrzeba było 60-100 gramów, chińscy studenci całymi tygodniami przesiewali osady z Zhoukoudian. Metodę zastosowano także wobec trzech narzędzi z kwarcu

Postarzenie pekińskich Homo erectus nie jest rewolucyjną zmianą w dziejach ludzkości. Znaleziska w Gruzji i na Jawie już dawno wykazały, że gatunek ten zamieszkiwał znaczna część Azji ponad 1,5 mln lat temu.

Datowanie oznacza jednak, że Homo erectus żył w rejonie Pekinu w okresie, w którym panował tam dość chłodny klimat. Dotąd naukowcy byli przekonani, że zbyt chłodny dla tego gatunku.

Na podstawie Nature (artykuł redakcyjny). Oryginalna publikacja.