Rejs jak w czasach królowej Hatszepsut

Jednym z najciekawszych odkryć archeologicznych 2006 r. było znalezienie w jaskiniach w Wadi Gawasis nad Morzem Czerwonym świetnie zachowanych lin, wioseł i desek z egipskich statków sprzed czterech tysięcy lat.

To bezcenne odkrycie dało początek projektowi, w wyniku którego zbudowano replikę egipskiego statku z około 1800 r. p.n.e. Jednostka ta ukończyła parę tygodni temu ponad 200-kilometrowy rejs śladami floty królowej Hatszepsut.

Projektem kierowała Cheryl Ward, archeolog morski z Uniwersytetu Stanowego Florydy. Do eksperymentu namówiła ją francuska firma zajmująca się produkcją filmów dokumentalnych.

Znalezione w Wadi Gawasis zabytki dostarczyły wielu cennych informacji o egipskich statkach. Były tak rewelacyjnie zachowane, że naukowcy mogli nawet przebadać kanaliki wyżłobione w deskach przez świdraki okrętowe. W oparciu o ich analizę ustalili, że statek, z którego pochodziły deski, spędził w morzu około pół roku.

Projektując jednostkę naukowcy oparli się m.in. na egipskich przedstawieniach statków z czasów królowej Hatszepsut, która zorganizowała wielką wyprawę morską do krainy Punt (prawdopodobnie dzisiejsza Somalia bądź Erytrea).

Podczas budowy statku specjaliści stosowali tylko techniki dostępne starożytnym Egipcjanom. W październiku ubiegłego roku prawie 20-metrowa jednostka była gotowa. Naukowcy wypróbowali ją wpierw na Nilu, a potem przewieźli nad Morze Czerwone. Tam 24-osobowa załoga pokonała w tydzień ponad 200 kilometrów.

Podczas rejsu udało się uzyskać maksymalną prędkość 9 węzłów (ok. 16 km/h).

– Zastosowanych przez nas technologii nie używano do budowy statków przez 3500 lat, ale jak widać wciąż działają tak samo dobrze, jak wtedy – mówi Ward.

Na podstawie Popsci.com. Polecam galerię zdjęć.

Drobne wieści
Są już zdjęcia najstarszej płaskorzeźby Majów (link w środku tekstu).

W mediach jest głośno o odkryciu pierwszego teatru Szekspira. Pisałem o tym w sierpniu ubiegłego roku.