Kraków szykuje podziemną superatrakcję dla turystów

Do czerwca 2010 r. w podziemiach krakowskiego Rynku Głównego ma powstać trasa turystyczna „Śladami historycznej tożsamości Krakowa”. Zwiedzający zobaczą tam m.in. cmentarzysko z XII w., pozostałości osady przedlokacyjnej, dawne Kramy Bogate i pomieszczenia tzw. Wielkiej Wagi.

krakow_-_sukiennice_01

Krakowski Rynek. Wkrótce równie atrakcyjny pod ziemią. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Lestat (Jan Mehlich)

Wejście do podziemi Rynku będzie znajdowało się w podcieniach Sukiennic od strony ul. św. Jana. Turyści zjadą 7 metrów pod ziemię i będą wędrować korzystając m.in. ze szklanych pochylni i kładek. Przejście trasy w szybkim tempie zajmie około godziny, ale bardziej zainteresowani reliktami przeszłości będą potrzebowali aż trzech godzin.

Przygotowaniem trasy zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Twórcy trasy chcą, by zwiedzający poprzez rekonstrukcje, makiety architektoniczne, wizualizacje cyfrowe i filmy byli jak najbliżej historii. Turyści będą mogli zobaczyć oryginalne drewniane drogi i wapienne bruki, a także poczuć atmosferę średniowiecznej ulicy poprzez dźwięki i zapachy.

Pod ziemią pokazane zastaną m.in.: przebieg badań archeologicznych prowadzonych na krakowskim Rynku, cmentarzysko z XI-XII w, pozostałości XII-wiecznej osady zniszczonej podczas najazdu Tatarów na Kraków oraz urządzenia będące świadectwem rozwoju inżynierii miejskiej (np. urządzenie wodociągowe zwane rurmus).

Pod ziemią będzie forum multimedialne z salą konferencyjną oraz prezentacja przypominająca wydarzenia z dziejów miasta. Mają tam też być także sklepy z pamiątkami i książkami.

Urządzenie podziemnej ekspozycji ma kosztować 24 mln zł.

Więcej w Nauce w Polsce.

Plany robią niesamowite wrażenie i wygląda na to, że Kraków znacznie zyska na atrakcyjności. Wierzę, że będzie to ekspozycja z niesamowitym klimatem. W całym projekcie zmieniłbym tylko nazwę trasy, bo jest zdecydowanie zbyt drętwa, jak na takie rewelacyje.

Tags: