Genom neandertalczyka odczytany

Udało się! Naukowcy uzyskali kompletny genom neandertalczyka, który żył 38 tys. lat temu. Dokonali tego genetycy z instytutu Maksa Plancka w Lipsku

Projekt trwał trzy lata i kosztował 5 mln euro. Jego kierownik – Svante Pääbo – ogłosi wyniki wstępnych analiz DNA na zaczynającym się 12 lutego dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Postępu w Nauce w Chicago.

Obecnie genetycy analizują 3 miliardy par zasad neandertalskiego kodu genetycznego. Odczytany genom pochodzi w znakomitej większości z kości znalezionej w chorwackiej jaskini niedaleko Vindija.

Dzięki pracy genetyków z Lipska być może dowiemy się czy neandertalczycy krzyżowali się z Homo sapiens. Zwiększy się też nasza wiedza o tym, jak oba gatunki wykształciły swoje charakterystyczne cechy fizyczne, dostosowywały się do środowiska i walczyły z chorobami.

Niemiecki zespół uzyskał też DNA ze szczątków pięciu innych neandertalczyków. Jego odczytanie pozwoli stworzyć całą bibliotekę neandertalskich genomów, dzięki czemu analizy porównanwcze dostarczą jeszcze więcej informacji.

– Pierwszej publikacji kompletnego genomu neandertalczyka należy spodziewać się pod koniec tego roku – powiedział Pääbo.

Na podstawie Nature.

Wcześniej naukowcy odczytali DNA mitochondrialne z tej samej kości neandertalczyka. To było dużo łatwiejsze zadanie, gdyż ma ono tylko kilkanaście tysięcy par zasad.