Języki zdradzają jak mieszkańcy Tajwanu zasiedlali Pacyfik

Nowe badania ewolucji języka potwierdziły, że przodkowie większości mieszkańców Pacyfiku żyli na Tajwanie około 5200 lat temu.

Naukowcy z uniwersytetu w Auckland użyli skomplikowanych analiz komputerowych słownictwa z 400 języków austronezyjskich, by zbadać jak ludzie zasiedlali lądy rozrzucone po Oceanie Spokojnym.

– Rodzina języków austronezyjskich jest jedną z największych na świecie. Składa się z 1200 języków rozsianych po całym Pacyfiku – opowiada profesor Russell Gray. – Zasiedlenie Pacyfiku to jedna z najbardziej niezwykłych emigracji w dziejach ludzkości. Analizując podstawowe słownictwo możemy śledzić ewolucję języków. A związki między językami zdradzają nam szczegółową historię zasiedlania Pacyfiku.

Opublikowane w ostatnim „Science” rezultaty pokazały, że Pacyfik był zasiedlany w etapach rozdzielanych długimi okresami pozbawionymi wielkich wędrówek. I tak Austronezyjczycy pojawili się na Tajwanie około 5200 lat temu. Minął tysiąc lat zanim dotarli na Filipiny. Stamtąd w ciągu kolejnego milenium dotarli do Polinezji, ale po zasiedleniu Fidżi, Samoa i Tonga ich ekspansja zatrzymała się na kolejne tysiąc lat. W ostatniej fazie potomkowie dawnych mieszkańców Tajwanu dotarli do Nowej Zelandii, na Hawaje i na Wyspę Wielkanocną.

Zdaniem badaczy poszczególne fale emigracji były efektem rozwoju techniki, np. pojawienia się lepszych łodzi.

Na podstawie EurekAlert!. Polecam tez mój tekst z 2006 r. Pierwsza morska podróż przodków Polinezyjczyków. Warto też spojrzeć na schematyczną mapkę migracji.

Podobne wyniki przyniosły badania genetyczne bakterii Helicobacter pylori, która żyje w błonie śluzowej żołądka co najmniej połowy mieszkańców Ziemi i odpowiada za większość wrzodów żołądka i dwunastnicy. Więcej w Physorg.com.