Neandertalczycy nie miotali oszczepów

To mógł być ten element, który zapewnił Homo sapiens przewagę nad neandertalczykami. Nasi wymarli kuzyni nie miotali pocisków na duży dystans.

To powodowało, że byli dużo słabszymi myśliwymi, niż przybyli do Europy trochę ponad 40 tys. lat temu Homo sapiens. Mieli też nikłe szanse w bezpośredniej walce, jeśli do niej doszło.

Nieznajomość broni miotanej zdradziły naukowcom szczątki neandertalczyków. Brakuje w nich bowiem charakterystycznej zmiany w obręczy barkowej związanej z wykonywaniem wielu rzutów połączonych z zamachem ponad głową.

Taka zmiana – występujące zawsze tylko przy jednym ramieniu, tym wyspecjalizowanym do rzucania – jest często spotykana u wczesnych Homo sapiens z Europy, a także wśród współczesnych sportowców (np. piłkarzy ręcznych).

Naukowcy nie wykluczają co prawda, że neandertalczycy mogli czasami rzucać włócznią na krótki dystans. Nigdy jednak nie potrafili miotać pocisków z taką siłą jak Homo sapiens. Nie jest jednak jasne, czy przeszkodziła im w tym budowa anatomiczna, czy też po prostu nie opracowali odpowiedniej techniki.

Badania opublikowano w „Journal of Human Evolution„.

Neandertalczykom można za to przypisać najstarszy znany przypadek przyklejenia grotu do drzewca. Francuscy archeolodzy odkryli niedawno pozostałości bitumenu na neandertalskim kamiennym ostrzu sprzed 70 tysięcy lat, które znaleziono w Syrii. Opublikowane w najnowszym „Antiquity” odkrycie przesuwa o 30 tysięcy lat najstarszy znany przypadek takiego mocowania ostrza.

Posiłkowałem się artykułem w Discovery Channel.