Nazca składali w ofierze swoich pobratymców

Członkowie peruwiańskiej kultury Nazca, znanej głównie z tajemniczych linii na płaskowyżu o tej samej nazwie, ścinali w ofierze nie głowy wrogich wojowników z innych ludów, ale swoich pobratymców.

Taką wiedzę przyniosły badania izotopów zawartych w szkliwie zębów ofiar, które przeprowadził zespół amerykańskich naukowców.

Zdaniem specjalistów ofiary w postaci odpowiednio przygotowanej czaszki człowieka były uważane za bardzo ważne dla zapewnienia dobrych zbiorów. Pierwsze takie czaszki znaleziono sto lat temu i od tego czasu trwa dyskusja, czy pochodziły od obcych, czy też Nazca poświęcali pobratymców.

Odkrycie nie oznacza jednak, że ofiary „zdobywano” w pokojowy sposób. Istnieją dowody na walki pomiędzy różnymi grupami ludzi tworzących kulturę Nazca. Czaszki mogły więc pochodzić od osób pojmanych w ich trakcie. Znane są przedstawienia wojowników Nazca z takimi trofeami.

Na stanowiskach przypisywanych kulturze Nazca archeolodzy odkryli już 150 czaszek, które niewątpliwie były ofiarami. Składano je w grobach oraz w budynkach publicznych. Większość należała do mężczyzn, ale są też czaszki kobiet i nastolatków. Wiele ma wywiercony w czole otwór.

Badania Amerykanów objęły 16 ofiarnych czaszek z sześciu stanowisk. Wyniki biochemicznych analiz szkliwa ich zębów naukowcy porównali z wynikami uzyskanymi ze szkliwa 13 osób pochowanych na trzech cmentarzyskach kultury Nazca. Wyniki z obu grup były prawie identyczne.

Podobne wyniki przyniosły nieopublikowane jeszcze analizy mitochondrialnego DNA.

Badania szkliwa naukowcy opisali w „Journal of Anthropological Archaeology„. Ja skorzystałem z omówienia w ScienceNews.

Tags: ,