Starożytne cmentarzysko z masowymi grobami

Cmentarzysko z ponad 10 tysiącami grobów odkopali włoscy archeolodzy na Sycylii, niedaleko starożytnej greckiej kolonii Himera.

– To prawdopodobnie największe greckie cmentarzysko na Sycylii – uważa Stefano Vassallo, który kierował wykopaliskami. Cmentarzysko odkryto we wrześniu podczas budowy linii kolejowej.

– Wiedzieliśmy, że w tym rejonie powinny być groby. Nie spodziewaliśmy się jednak, że będzie ich tyle – mówi Vassallo.

Zdaniem archeologów cmentarzysko pochodzi z VI i V w. p.n.e. Naukowcy podejrzewają, że znajdują się na nim m.in. tysiące ofiar dwóch bitew, które Grecy i Kartagińczycy stoczyli o miasto w latach 480 i 409 p.n.e. W pierwszej wygrali Grecy, druga skończyła się zagładą miasta.

Wskazują na to masowe groby, w których złożono po 15-25 młodych mężczyzn. Nie ma wątpliwości, że zginęli gwałtowną śmiercią. Niektóre szkielety mają roztrzaskane czaszki, a w innych wciąż tkwiły groty strzał.

Naukowcy znaleźli też wiele cywilnych szkieletów. Wśród nich jest dużo noworodków. To niespodzianka, bo zazwyczaj ich ciała po prostu wyrzucano, a nie chowano. Archeolodzy znaleźli m.in. dzieci złożone w amforach, jak w macicach. Przy niektórych leżały antyczne wersje butelki do karmienia dzieci (guttus).

Naukowcy przebadają znalezione szkielety, by zebrać informacje o zdrowiu, stylu życia i diecie mieszkańców Himery. Już wstępne dane przyniosły niespodziankę. Okazało się, że mieszkańcy miasta byli bardzo wysocy jak na antyczne standardy. Mieli średnio 175 cm wzrostu.

Odkrycie pozwoli też bardzo dobrze poznać obrzędy pogrzebowe Greków z Himery, które są odbiciem struktury społecznej.

Grecy założyli Himerę w 648 roku p.n.e. Była bogatą kolonią handlową. Leżała u północnych wybrzeży Sycylii.

Na podstawie National Geographic i depeszy włoskiej agencji ANSA. Polecam też galerię zdjęć. Na drugim widać antyczną butelkę do karmienia dziecka.