Polacy uhonorowani za odkrycia w Aleksandrii

W Egipcie odsłonięto w poniedziałek tablicę upamiętniającą pracę polskich archeologów, architektów i konserwatorów oraz przedstawicieli egipskiej Najwyższej Rady Starożytności (SCA) pracujących na Kom el-Dikka w Aleksandrii.

alexandrie_112004_02

Niewielki teatr (odeon) z IV wieku n.e. odkryty przez Polaków na Kom el-Dikka w 1964 r. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0. Autor: Neithsabes

Polscy archeolodzy rozpoczęli badania w Aleksandrii już w 1958 roku, kiedy wykonali kilka niewielkich sondaży archeologicznych. Poważne wykopaliska zaczęły się w 1960 roku na Kom el-Dikka, sztucznym wzgórzu usytuowanym w centrum miasta.

Początkowo miały być to szybkie badania ratownicze, gdyż w tym miejscu planowano wznieść gmachy użyteczności publicznej. Okazało się jednak, że wzgórze kryje niezwykle cenne antyczne budowle i zaniechano inwestycji budowlanych.

Początkowo archeolodzy natknęli się na łaźnie rzymskie oraz teatr. Później odkryli kolejne pozostałości dawnej Aleksandrii, w tym najstarszy zachowany w basenie Morza Śródziemnego uniwersytet, datowany na V-VII w. n.e.

Prace archeologiczno-konserwatorskie, którymi kieruje dr. Grzegorz Majcherek z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, trwają nadal.

Na podstawie Nauki w Polsce.