Archeologiczne hity 2008 roku

Jak co roku amerykański magazyn Archaeology stworzył listę 10 najciekawszych odkryć archeologicznych tego roku (a ściślej ujawnionych w tym roku, gdyż czasami od odkrycia do jego ujawnienia mija kilka lat). Oto one:

1. Majowie wytwarzali błękitny barwnik podczas ceremonii
azulm6Odkrycia tego nie opisałem na Archeowieściach. Badania zawartości miski wyłowionej z cenote w Chichen Itza, do którego Majowie wrzucali ludzkie ofiary, ujawniły, że prawdopodobnie Majowie wytwarzali używany m.in. podczas ceremonii błękitny barwnik (słynny błękit Majów vel Azul Maya) właśnie w trakcie ceremonii. Odkrycie i argumentację uznałem za mocno pokręcone oraz bardzo egzotyczne i specjalistyczne dla większości czytelników. Redakcja „Archaeology” zrobiła mi więc solidnego psikusa zaczynając TOP 2008 od tego odkrycia. Na zdjęciu widzicie malowidło z tłem w kolorze Azul Maya. Więcej o odkryciu w Archaeology

2. Mumia kultury Wari

3. Stela Kuttamuwy z inskrypcją o duszy
Kolejne odkrycie nieopisane w Archeowieściach (co za pechowy rok). W ruinach syro-hetyckiego miasta Sam’al (w dzisiejszej Turcji) amerykańscy archeolodzy znaleźli stelę niejakiego Kuttamuwy z VIII w. p.n.e. z inskrypcją w miejscowym dialekcie, z której wynikało, że stela ta jest miejscem ostatecznego spoczynku duszy zmarłego wielmoży. Znaleziono ją w domu zmarłego, a wokół steli były resztki złożonych ofiar. Więcej w Archaeology.

4. Odchody Amerykanów sprzed 14 300 lat

5. Najstarsze malowidła olejne świata z Afganistanu

6. Szczątki najstarszego Europejczyka

7. Nosiliśmy buty już 40 000 lat temu

8. Portugalski wrak w Namibii
Gdy opisywałem to znalezisko nie było jeszcze wiadomo czy to jednostka portugalska, czy hiszpańska. Teraz znamy już kraj, z którego pochodził i wiemy, że większość znalezionych przedmiotów jest z lat 1525-1550.

9. Cesarskie kolosy z Sagalassos

10. Kieł z polowaniem na wieloryba
Znów się nie popisałem. Podczas badania prehistorycznej osady na Czukotce odkryto kieł morsa z wyrytą sceną ukazującą polowanie na wieloryba. Zabytek ma trzy tysiące lat i jest najstarszym dowodem polowań na te morskie ssaki.

Na swoje usprawiedliwienie napiszę tylko, że wszystkie pominięte przeze mnie odkrycia były dokonane przez Amerykanów lub przy ich udziale, więc amerykańskie Archeology zwróciło na nie baczniejszą uwagę, no i wyżej je oceniło ;). Swoją drogą, jak widzicie, mimo że daję średnio trochę ponad jeden post dziennie, to i tak jeszcze nie brakuje ciekawych odkryć. Zresztą te ciekawe prawie zawsze przychodzą stadami i wtedy nie wiem za co się złapać.

Polecam też Archeologiczne hity 2007 roku, kiedy to opisałem wszystkie ;).

A na koniec sonda, czyli głosowanie nad „10” magazynu Archaeology (można wybrać tylko jedno). Wkrótce dam sondę, w której wybierzemy najciekawsze odkrycia Polaków.
[polldaddy poll=1207928]

WYNIKI GŁOSOWANIA