Sonda preferencji czytelników – podsumowanie

Tydzień temu opublikowałem sondę, w której spytałem czytelników Archeowieści o tematykę, która najbardziej ich interesuje.

Zwycięzca nie jest niespodzianką. Najwięcej, bo 172 czytelników, wskazało na tematy związane z Polską. Drugie miejsce było już dla mnie lekkim zaskoczeniem – 150 osób wybrało prehistorię. Co prawda temat ten jest bardzo szeroki, ale mimo to nie spodziewałem się tak dużego zainteresowania najstarszymi dziejami człowieka.

Jednak nic mnie tak nie zaskoczyło, i przyznam – trochę zmartwiło, jak trzecie miejsce archeologii biblijnej. Osobiście za nią nie przepadam. Żadna chyba działka w ramach archeologii nie obfituje w tyle nadinterpretacji skromnych znalezisk, zabytków nieznanego pochodzenia, czy teorii wysuwanych przez totalnych laików szukających sławy bądź pieniędzy (choćby sprawa domniemanego grobu Jezusa, czy też film o Mojżeszu w Discovery).

No ale cóż. Z faktami się nie dyskutuje, a fakty są takie, że 112 czytelników wskazało na archeologię biblijną jako ich ulubioną tematykę. W związku z tym utworzyłem dzisiaj kategorię Archeologia biblijna, by wszystkie teksty na ten temat były w jednym miejscu i postaram się zwracać większą uwagę na tę działkę.

Kolejne miejsca zajęli moi murowani faworyci do walki o 2 i 3 miejsce, a więc: Egipt – 111 głosów, Europa – 109 i Rzym – 106. W zasadzie cały czas choć jedno z nich było przed archeologią biblijną, ale przegrały na finiszu.

Na siódmym miejscu znalazła się Mezopotamia wraz z Iranem – 97 głosów, co jest troszeńkę powyżej moich oczekiwań. Dobrze poradziła sobie też moim zdaniem paleontologia – 91 głosów.

Dużo słabiej niż oczekiwałem wypadły za to Grecja – 83 głosy i Ameryka – 70 głosów. Podejrzewam, że słaby wynik Ameryki to moja wina. Gdybym napisał „Inkowie, Majowie i Aztekowie”, albo chociażby „Ameryka prekolumbijska” to wynik pewno byłby trochę lepszy.

Ostatnie miejsca nie były zaskoczeniem: Chiny – 52 głosy, a Australia i Oceania – 48. Wśród innych głosów po dwa razy pojawiły się Indie (wkrótce po napisaniu podsumowania doszły trzecie), Japonia oraz wszystko. Były też oczekiwania bardzo wąsko zakreślone (czyli z punktu widzenia autora Archeowieści niezwykle wymagająco): Cypr w epoce brązu i Grenlandia. Obiecuję, że jak na coś trafię, to wrzucę :).

A poniżej sonda, na którą wciąż można głosować, co oznacza, że widoczne obecnie w niej wyniki nie są już w pełni zgodne z tymi w podsumowaniu.

[polldaddy poll=1184598]