Zęby dietę ci zdradzą

Fasola, kabaczki, orzechy ziemne i owoce pacay były 8-6 tys. lat temu ważnymi składnikami diety mieszkańców peruwiańskiej doliny Ñanchoc. Amerykańscy naukowcy ze Smithosanian Institute i uniwersytetu Vanderbilt dowiedzieli się tego badając kamień nazębny na 39 zębach należących do kilku prehistorycznych mieszkańców doliny.

Dzięki dokładnym analizom naukowcy znaleźli w kamieniu nazębnym ziarna skrobii, a następnie porównali je z ziarnami skrobii współczesnych roślin.

W ten sposób brudne zęby dostarczyły najstarszego dowodu na spożywanie orzechów ziemnych i owoców pacay. Badania ziaren skrobii wykazały też, że mieszkańcy doliny Ñanchoc jedli gotowane posiłki.

Na podstawie EurekAlert.

To kolejny przykład jak wielu informacji o życiu naszych przodków mogą dostarczyć pozornie mało ciekawe znaleziska. Na przykład zęby zdradzają dietę nie tylko za pomocą kamienia nazębnego, ale też izotopów zawartych w szkliwie. Dzięki postępowi technicznemu nawet najdrobniejsze zabrudzenia mogą się okazać kopalnią bezcennych informacji. Dlatego jest tak ważne, by nie myć kości i innych znalezisk.

Tags: ,