Rzeźby z epoki kamienia

Rosyjscy archeolodzy znaleźli niezwykłe dzieła sztuki wykonane 21-22 tys. lat temu. Odkrycia dokonali na stanowisku Zarajsk, które znajduje się około 150 kilometrów na południowy wschód od Moskwy.

Wśród odnalezionych prehistorycznych dzieł jest kość pokryta geometrycznym wzorem, dwie figurki kobiet z kłów mamuta oraz żebro tego zwierzęcia pokryte rytami przedstawiającymi, jak się wydaje, trzy nachodzące na siebie mamuty.

Najbardziej zastanawiający jest jednak obiekt z kła mamuta przypominający stożek ze ściętym końcem. Prehistoryczny rzeźbiarz pokrył go ornamentem i wywiercił otwór przez środek przedmiotu. Naukowcy nie mają pojęcia jakie było jego przeznaczenie.

Rosjanie dokonali odkrycia w 2005 r., ale dopiero teraz opisali znalezione przedmioty w magazynie Antiquity.

Figurki kobiet były ostrożnie złożone w jamach, przykryte łopatkami mamuta i otoczone piaskiem oraz ochrą. Jedna wygląda na skończoną i ma 17 cm wysokości. Druga jest o połowę mniejsza i najwyraźniej nieskończona.

Archeolodzy badają Zarajsk od 1995 r. Znaleźli tam już naszyjnik z zębów lisa polarnego oraz żubra wyrzeźbionego w kawałku mamuciego kła. Jest to najdalej na północ wysunięte stanowisko wiązane z kulturą kostienkowsko-awdiejewską. Najsłynniejszym stanowiskiem tej kultury są Kostienki.

Na podstawie CNN i BBC, które dało kilka zdjęć.