Zamordowana rodzina z epoki kamienia

Już od dawna wiadomo, że tragedie sprzed wieków potrafią mieć wielką wartość naukową. Najbardziej znany przykład to Pompeje, których zagładzie zawdzięczamy ogromnie wiele informacji o starożytnym Rzymie. Bardzo cenną wiadomość zawdzięczamy też sprawcom masakry sprzed 4600 lat, w której zginęło 13 osób.

Cztery groby, w których złożono ich szczątki archeolodzy znaleźli w Eulau w Niemczech. Nie ma wątpliwości, że są ofiarami mordu. W kręgosłupie jednej z kobiet tkwiła strzała, a na kościach kilku osób, w tym dzieci, były śłady po ostrzach kamiennych toporów.

W jednym grobie ułożono mężczyznę, kobietę i dwoje dzieci (zdjęcie). Jak wykazały badania genetyczne było to małżeństwo i ich synowie. Według naukowców to najstarszy dowód życia ludzi w rodzinie nuklearnej, czyli złożonej tylko z dwóch pokoleń.

W innym grobie naukowcy znaleźli kobietę z rodzeństwem. Badania wykazały jednak, że nie była krewną dzieci. Jednak to że pochowano ich razem wskazuje zdaniem naukowców na istnienie więzi między nimi. W tym samym grobie pochowano też noworodka, ale nie udało się uzyskać jego DNA.

Na podstawie New Scientist.

Tags: