Kościół z VIII w. odkopano w Palmyrze

Polsko-syryjski zespół archeologów odkrył pozostałości kościoła w ruinach słynnej Palmyry – poinformował Walid al-Assaad, szef instytucji odpowiedzialnej za zabytki i muzea w Palmyrze.

palmyra-grande_collonade_street03js

Wielka Kolumnada w Palmyrze. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 3.0 Unported. Autor: Jerzy Strzelecki

Jest to czwarty i największy kościół odkryty w tym mieście. Jego podstawa ma 47 na 27 m. Archeolodzy oceniają, że jego kolumny miały 6 metrów wysokości, a dach sięgał wysokości ponad 15 metrów.

Na dziedzińcu budynku archeolodzy odkryli mały amfiteatr. Podejrzewają, że był wykorzystywany przez chrześcijan do celów religijnych. – W północnej i południowej części kościoła są też dwa pomieszczenia, które jak się wydaje były używane podczas chrztów i innych ceremonii – powiedział dziennikarzom al-Assad.

Palmyra (Tadmor) była w starożytności bogatym miastem handlowym kontrolującym szlak przez Pustynię Syryjską. Do naszych czasów zachował się rozległy kompleks malowniczych ruin, który od wielu lat badają archeolodzy z różnych państwa, w tym Polski.

Na podstawie depeszy AP. Dali zdjęcia. Agencja AP podkreśla, że wcześniejsze doniesienia, że jest to największy kościół odkryty w Syrii, nie są prawdziwe.

Tags: ,