Niemowlaki wczesnych ludzi miały duże mózgi

Kobiety z gatunku Homo erectus rodziły dzieci z dużymi głowami dużo wcześniej niż dotąd sądzono – twierdzą naukowcy, którzy badali najlepiej zachowaną miednicę Homo erectus jaką dotąd odnaleziono.

Mającą 1,2 mln lat skamieniałą miednicę odnaleziono w Gona w etiopskiej prowincji Afar w 2001 r. Jest kompletna w 85 proc. Wyniki jej badań ukazały się w ostatnim „Science„.

Dotąd najstarsze dowody rodzenia przez ludzi dzieci z dużymi mózgami pochodziły sprzed 400 tys. lat. W oparciu o rekonstrukcje słabo zachowanych miednic naukowcy byli przekonani, że kobiety Homo erectus rodziły wcześniej dzieci z małymi mózgami.

Jednak odkryta w 2001 r. miednica wskazuje, że niemowlaki mogły mieć głowę o 30 proc. większą, niż na to wskazywały wcześniejsze rekonstrukcje. Oznacza to, że mózg malutkiego Homo erectus miał już 30-50 proc. wielkości tego organu u osobnika dorosłego. Dzięki temu dziecko wczesnych ludzi było zaraz po urodzeniu dużo samodzielniejsze od dziecka ludzi współczesnych.

– To nie oznacza, że od razu chodziło i mówiło, ale nie było tak bezradne jak u ludzi współczesnych – mówi kierujący badaniami Scott Simpson z uniwersytetu Case Western Reserve w Cleveland (Ohio, USA).

Dzieci Homo erectus dorastały również szybciej i zdaniem naukowców mogły być wcześniej odstawiane od piersi.

Mózg współczesnego niemowlaka ma 25 procent wielkości mózgu dorosłego człowieka. Jest jednak większy od mózgu nowonarodzonego Homo erectus, bo nasze mózgi są dużo większe niż wczesnych ludzi.

Na podstawie National Geographic.