Chcą odbudować jeden z siedmiu cudów świata

Z siedmiu starożytnych cudów świata do naszych czasów zachowały się tylko piramidy w Gizie. Pozostałe, choć były o ponad dwa tysiące lat młodsze, nie przetrwały. Możliwe jednak, że w niedalekiej przyszłości będą na świecie dwa antyczne cuda.

artemizjon

Rysunki odnalezionego przez archeologów rzeźbionego bębna

Tureccy i austriaccy naukowcy planują odbudować świątynię Artemidy w Efezie, czyli Artemizjon. Były już dwa. Pierwszy ufundował w połowie VI w. p.n.e. król Lidii Krezus. Po 120 lat pracy najwspanialej zdobiona świątynia greckiego świata była gotowa. Jednak w 356 r. p.n.e. pewien szewc podpalił ją, by unieśmiertelnić swe imię (co mu się niestety udało). Zebranie funduszy i odbudowa zajęły trochę ponad sto lat. Ostateczną zagładę sprowadzili na świątynię Goci, którzy w 262 r. n.e. najechali Efez. Nieliczne resztki budowli odkryli w XIX w. brytyjscy archeolodzy.

Tym co zachwycało starożytnych były rozmiary Artemizjonu oraz niezwykle bogata dekoracja, a zwłaszcza 36 rzeźbionych bębnów umieszczonych u dołu przednich kolumn. Takiej ozdoby nie miała żadna inna grecka świątynia. (rysunkowa rekonstrukcja Artemizjonu).

Trzecia świątynia ma mieć takie same rozmiary jak antyczna, ale rzeźbione bębny mają być w aż 60 kolumnach ze 120. Pomysłodawcy chcą, by bębny stworzyli artyści z całego świata. Międzynarodowe jury ma wybrać najlepsze. Szacuje się, że budowa będzie kosztować 150 mln dolarów.

Na podstawie Voices.