Maluteńka czaszka dinozaura

Czaszka ma długość zaledwie 45 milimetrów. 190 mln lat temu należała do młodego heterodontozaura. Zdaniem naukowców, którzy opisują znalezisko na łamach „Journal of Vertebrate Paleontology”, jest to jedna z najmniejszych odkrytych dotąd czaszek dinozaurów.

Rysunkowa rekonstrukcja heterodontozaura. Ilustracja na licencji Creative Commons Atribution 2.5. Autor: Arthur Weasley.

Heterodontozaury żyły we wczesnym okresie jurajskim, około 190 mln lat temu, na obszarze południowej Afryki. Dorosły osobnik był wielkości indyka i ważył 2,5-3 kilogramy. Młody dinozaur, którego czaszkę opisują naukowcy, ważył zaledwie ok. 200 gram.

Zdaniem badaczy czaszka wykazuje cechy, które świadczą o tym, że dinozaury te znajdowały się w drodze pomiędzy mięsożernością a roślinożernością.

„Jest bardzo prawdopodobne, że wszystkie dinozaury wyewoluowały z mięsożernych przodków – wyjaśnia współautorka badań, Laura Porro z University of Chicago. – Ponieważ heterodontozaury należą do najwcześniejszych dinozaurów przystosowanych do zjadania roślin, mogą reprezentować fazę przejściową od jedzących mięso przodków do bardzo wyspecjalizowanych, w pełni roślinożernych następców”.

Zdaniem badaczki, dinozaury te były wszystkożerne – zjadały głównie rośliny i owady.

Więcej w Nauka w Polsce.