Garść ciekawych odkryć z Rzymu

– To najważniejszy starożytny rzymski monument odkryty w ciągu ostatnich 20-30 lat – skomentowała odkopanie grobowca Marka Noniusza Makrynusa archaeolog Daniela Rossi.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=t1lBApo02Yg&hl=en&fs=1]

Był on wodzem i faworytem cesarza Marka Aureliusza. Dowodził rzymskimi legionami podczas wojen z germańskimi Markomanami i Kwadami. Jego postać była inspiracją dla głównego bohatera filmu „Gladiator” Maksymusa Decymusa Meridiusa. Jednak w odróżnieniu od filmowej postaci Marek Noniusz Makrynus nie został niewolnikiem i gladiatorem. Po zakończeniu wojen wiódł spokojne życie bogatego Rzymianina.

Grobowiec, który leży niedaleko starożytnej drogi Via Flaminia, zachował się w bardzo dobrym stanie, gdyż już wieki temu zakrył go muł naniesiony podczas powodzi przez Tybr. Dzięki temu nietknięte pozostały bogate dekoracje, marmurowe kolumny i inskrypcje opisujące życie wodza.

Ogromna częśc grobowca wciąż jest zakryta mułem. Archeolodzy liczą, że w środku zachował się sarkofag.

Grobowiec Marka Noniusza Makrynusa to nie jedyne odkrycie ostatnich dni. Podczas prac remontowych na rzymskim boisku do rugby robotnicy natknęli się na rozległe pozostałości cmentarzyska. Wedle wstępnych informacji przypomina ono dzielnicę miasta z domami i ulicami.

Znaleziona wśród starożytnych grobowców średniowieczna ceramika wskazuje, że przez pewien czas cmentarzysko mogło być zamieszkane przez ludzi.

Na razie nie wiadomo, kogo na nim chowano. Archeolodzy twierdzą, że część zmarłych stanowili wyzwoleni niewolnicy z Grecji. Wkrótce na stadionie zaczną się wykopaliska, dzięki którym dowiemy się więcej.

Kolejne interesujące odkrycia pochodzą z Palatynu. Pracujący tam archeoodzy twierdzą, że znaleźli przejście, w którym zamordowano cesarza Kaligulę. Odsłonili również dom patrycjusza z I wieku p.n.e., który jeszcze teraz zdobią freski oraz biało-czarne mozaiki.

Inna grupa naukowców odsłania w Castel di Guido, na przedmieściach Rzymu, kompleks wiejskich willi, które należały do bogatych Rzymian. Wśród odkrytych budowli są też fontanny, łaźnie i cysterny.

Na podstawie BBC i AP.