Seksi rogi dziwacznego dinozaura

Image courtesy University of Alberta

Te przeraźliwie wyglądające rogi dinozaura Pachyrhinosaur lakustai uchodziły 72 miliony lat temu za bardzo atrakcyjne i przyciągały partnerów – przekonują naukowcy z uniwersytetu Alberta w Edmonton (Kanada).

Pierwsze szczątki tego krewniaka słynnych Triceratops odkrył w latach 70. ubiegłego wieku nauczyciel ze szkoły średniej Al Lakusta w rejonie Pipestone Creek w prowincji Alberta. Naukowcy zaczęli badać to miejsce pod koniec lat 80. Natrafili na niezwykle bogate skupisko skamieniałych kości. Jak na razie przebadali niewielką jego część, a już zgromadzili 15 czaszek i szczątki należące do 27 osobników Pachyrhinosaur lakustai w różnym wieku. To niezwykłe bogactwo szczątków, gdyż większość dinozaurów znamy z niekompletnych szkieletów jednego bądź dwóch osobników.

Bogactwo to pozwoliło naukowcom, którymi kierował znany paleontolog Philip Currie, dobrze poznać rogatego dziwoląga. Okazało się m.in., że młode osobniki miały w zasadzie gładkie pyski, a ogromne rogi pojawiały się dopiero w miarę dojrzewania.

– To zdecydowanie najbardziej szczegółowy opis rogatego dinozaura kiedykolwiek zrobiony – komentuje opublikowane niedawno badania Kanadyjczyków Scott Sampson z Muzeum Historii Naturalnej w Utah (USA).

Na podstawie National Geographic.