Dżdżownice, którym niestraszny ołów, czyli najnowszy sukces ewolucji

W zanieczyszczonych gruntach po dawnych kopalniach w Anglii i Walii pojawiły się dżdżownice, które pożerają ołów, cynk, arsen i miedź.

– Te dżdżownice tolerują niebywale wysokie stężenia ciężkich metali i wygląda na to, że to metale stymulują ich ewolucję – mówi Mark Hodson z uniwersytetu w Reading (Anglia). – Gdyby wziąć zwykłą dżdżownicę z przydomowego ogródka i włożyć do takiej ziemi, umarłaby – tłumaczy naukowiec wyjątkowość nowych dżdżownic.

Badania genetyczne potwierdziły, że dżdżownice żyjące w Cwmystwyth w Walii są już nowym gatunkiem (naukowcy jeszcze go nie nazwali). Najpewniej nowymi gatunkami są też dwie inne grupy dżdżownic, w tym pożerająca arsen mieszkanka południowo-zachodniej Anglii.

Badania naukowców wskazują, że dżdżownice stworzyły specjalne białka, którymi otaczają cząsteczki metali i w ten sposób chronią przed nimi organizm.

Co niezwykłe, ci miłośnicy ciężkiego metalu mogą okazać się wielkim sojusznikiem ludzi w rekultywacji poprzemysłowych terenów. Okazało się bowiem, że wydalone przez nie metale są już łatwiej przyswajalne dla roślin. W efekcie dzięki hodowli roślin można oczyścić gleby.

Więcej w National Geographic.

Wiadomość ta co prawda prawie w ogóle nie mieści się w głównym zakresie tematycznym Archeowieści (przedstawianie najnowszych odkryć nauki dotyczących przeszłości człowieka i życia na ziemi), ale jest niezwykle cenna dla ukazania, że ewolucja nie jest tylko hipotetyczną teorią, ale faktem, a organizmy cały czas ewoluują.