Skały z początku świata

W Kanadzie odkryto skały liczące sobie grubo ponad 4 mld lat. Pochodzą z zarania dziejów, kiedy Ziemia dopiero budziła się do życia i leczyła rany po wielkiej kosmicznej katastrofie. To najstarsze skały, jakie dotąd odnaleziono.

Znajdują się w powulkanicznym pasmie górskim Nuvvuagittuq położonym na wschodnim brzegu Zatoki Hudsona. Już kilka lat temu geolodzy z Uniwersytetu McGill w Montrealu i Instytutu Carnegie w Waszyngtonie zwrócili uwagę na to miejsce. Uznali, że mogą się tam znajdować pozostałości po pradawnej skorupie ziemskiej. O ich poszukiwaniu piszą w (…) „Science„.

Kanadyjscy i amerykańscy geolodzy przeszukujący pasmo Nuvvuagittuq datowali badane przez siebie skały na podstawie rozpadu promieniotwórczego izotopów dwóch rzadkich pierwiastków – neodymu-142 i samaru-146, których czas połowicznego rozpadu wynosi 103 mln lat. Dowiedli w ten sposób, że skały „wyrastające” nad Zatoką Hudsona pochodzą sprzed 3,8-4,28 mld lat. Najstarsze okazały się pokłady tzw. amfibolitu. Ich wiek naukowcy określili z dokładnością plus minus kilkudziesięciu milionów lat.

Tak czy inaczej są to dotąd najstarsze skały, jakie udało się odnaleźć. Są o blisko 250 mln lat starsze od dotychczasowych rekordzistek – skał z kompleksu Acasta Gneiss położonego na kanadyjskich Terytoriach Północno-Zachodnich. (…) – W zachodniej Australii znaleziono co prawda pojedyncze ziarenka minerału zwanego cyrkonem, które pochodziły aż sprzed 4,36 mld lat – tłumaczy Richard Carlson z Instytutu Carnegie – ale jeśli chodzi o litą skałę, to nasza jest rekordowo stara.

Więcej w „Gazecie Wyborczej„.

Tags: