Prehistoryczna ryba z zaczątkami palców

Naukowcy długo uważali, że pierwszymi zwierzętami, które posiadały palce, były tetrapody – (…) czworonogi lądowe. Najnowsze badania dowodzą jednak, że zaczątkowe palce pojawiły się już u prehistorycznej ryby Panderichthys. Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika „Nature”.

Panderichthys żyła 380 mln lat temu. Miała 80-130 cm długości. Jej szczątki odkryto u łotewskich wybrzeży Morza Bałtyckiego. Rysunek na licencji Creative Commons Attribution 2.5. Autor: Arthur Weasley.

Panderichthys była formą przejściową pomiędzy rybami a kręgowcami lądowymi [czyli tzw. brakującym ogniwem – WP]. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Uppsali z użyciem promieni Rentgena pokazały, że (…) posiada struktury, które w toku ewolucji dały początek palcom.

Tetrapody wyewoluowały z ryb 380 mln lat temu. Paleontolodzy bardzo długo zastanawiali się, na jakim etapie ewolucji pojawiły się zaczątki palców – czy już u prehistorycznych ryb, czy dopiero u tetrapodów.

Więcej w Nauka w Polsce. Zainteresowanym polecam artykuł o Gogonasusie, rybie z zaczątkami nadgarstka, która żyła około 380 mln lat temu.