W Aleksandrii powstanie podwodne muzeum?

Czy w przyszłości będzie można zwiedzać leżący na dnie aleksandryjskiego portu pałac Kleopatry? Tak, jeśli powiodą się ambitne zamiary Egipcjan.

Rozważają oni zbudowanie w Aleksandrii muzeum z podwodnymi instalacjami umożliwiającymi zwiedzanie tej części miasta, która ponad 1500 lat temu znalazła się pod wodą.

Podwodną Aleksandrię zaczął odkrywać w l. 90. XX wieku Franck Goddio. Archeolodzy znaleźli tysiące zabytków, w tym 26 sfinksów, wiele innych rzeźb, kolumny starożytnych budowli, kamienne bloki ważące nawet 56 ton i wraki greckich oraz rzymskich statków.

Od dawna Egipcjanie zastanawiali się w jaki sposób umożliwić oglądanie odkrytych zabytków. Większości z nich nie można bowiem z różnych powodów wydobyć na powierzchnię.

W tej chwili trwają analizy, czy stworzenie takiego muzeum w ogóle jest możliwe. Problemów nie brakuje. Na razie nie wiadomo, jak zbudować podwodne tunele, by zatopionych budowli. Poza tym przejrzystość wód aleksandryjskiego portu jest bardzo mała. Nikt na razie nie ma też pojęcia ile kosztowałaby taka inwestycja.

Na razie więc podwodne skarby można oglądać tylko na zdjęciach. Zapraszam zatem do galerii zdjęciowych na stronach misji archeologicznej Francka Goddio (galeria 1 i 2), a także na krótki film, który znajdziecie poniżej.

Na podstawie National Geographic.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=lLz_0W1J_Ms&hl=en&fs=1]