Więcej szkieletów z Machu Picchu

Już 80 szkieletów odnaleźli archeolodzy w dwóch jaskiniach niedaleko Machu Picchu. O odkryciu pierwszych 15 pisałem niecały miesiąc temu.

Machu Picchu widziane z góry. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution 2.5. Autor: Martin St-Amant.

Zdaniem naukowców szczątki pochodzą mniej więcej z lat 1450-1500 n.e. Przy zmarłych znaleziono duże ilości tkanin, a także kosze, nici i krosna. Archeolodzy podkreślają, że zachowanie się odnalezionych szczątków i przedmiotów w wilgotnym górskim klimacie, to wyjątkowe zdarzenie.

Niestety, trzy czwarte znalezionych tkanin jest w złym stanie. Archeolodzy obarczają winą za to rabusiów, którzy – jak się okazuje – odkryli zbiorowe pochówki na długo przed nimi.

Naukowcy przeprowadzą badania szkieletów, by dowiedzieć się więcej o zmarłych. Takie badania ujawnią nie tylko płeć i wiek, ale mogą też dać nam wiadomości o rodzaju wykonywanych prac, przebytych chorobach, diecie czy statusie społecznym. W ustaleniu tego ostatniego mogą tez pomóc tkaniny. Chłopi chodzili bowiem w ubraniach z wełny lamy, natomiast osoby stojące wyżej w społecznej hierarchii miały stroje z wełny krewniaków lamy – wigoni (obecnie swetry z wełny tego zwierzęcia kosztują kilka tysięcy złotych).

Na podstawie National Geographic (dali zdjęcie).

.